2016 წლის 30 ოქტომბერს, სოფელ ქაბალაში, რომელიც აზერბაიჯანის დედაქალაქ ბაქოდან ოთხსაათიან სამანქანო გზაზე მდებარეობს, საბინა ვერდიიევა საკუთარ სახლში მოკლეს.
მკვლელობიდან რამდენიმე საათში საბინას მეუღლე, ხაიალ ვერდიიევი ეჭვმიტანილის სტატუსით დააკავეს. საბინას მეზობლებისა და ნათესავების მტკიცებით, მოკლულ ქალს თავის უბანში, ქაბალას ამ პატარა ქურთულ დასახლებაში, ყველა იცნობდა, როგორც სერიოზულ, ჩუმ და მშვიდ ადამიანს.
„19 წლის იყო საბინა, როცა გადაწყვიტა, რომ დაოჯახების დრო დადგა, – ამბობს საბინას დედა სევდა ჯაბაროვა, – სოფელში ასეა, 18 წელს რომ ქალი გადააბიჯებს, უნდა გათხოვდეს. თუმცა, ჩემს ქალიშვილს სიყვარული არ აინტერესებდა. საბინა სულ იმეორებდა, რომ ისეთი ქმარი სურდა, რომელიც მასზე და მის მომავალ შვილებზე იზრუნებდა“.
ჯაბაროვას თქმით, ისინი ენათესავებიან ოჯახს, რომლებიც იმ პერიოდში ესტუმრნენ და ვაჟისთვის საბინას ხელი სთხოვეს დედ–მამას. დედა იმასაც დასძენს, რომ ამ ოჯახს იცნობდნენ, მაგრამ არც იმდენად კარგად.
ოთხწლიანი ქორწინების შემდეგ, ერთ დღესაც, საბინა დედასთან მივიდა და გაუმხილა, რომ ქმარი მას ცოლ–ქმრობის პირველივე დღეებიდან სცემდა.
საბინას მამის, მაზაჰირ ჯაბაროვის თქმით, მის ქალიშვილს ცალკე სახლში გადასვლა სურდა. მისი თქმით, საბინა სულ უმეორებდა მამას, რომ თავის ქმართან ბედნიერად იცხოვრებდა, რომ არა საკუთარი დედა და მამა, რომლებიც ყველაფერში ერეოდნენ. „არადა, ჩვენს ქალიშვილს ხშირად ვერ ვხედავდით. თუმცა, როცა ვხვდებოდით, საბინა ბევრს არაფერს გვეუბნებოდა. მერე კი, როცა საბინამ გოგონა გააჩინა, ოჯახში ძალიან ცუდად დაუწყეს მოპყრობა – ათვალწუნების მიზეზი ის იყო, რომ ბიჭი არ ეყოლა. ვფიქრობ, რომ ჩემს გოგონას ადამიანივით საერთოდ არ ექცეოდნენ“.
მოგვიანებით საბინამ მეორე ბავშვიც გააჩინა და მშობიარობის დროს წარმოქმნილი ინფექციის გამო კინაღამ გარდაიცვალა. პრობლემები სახლში კიდევ უფრო თვალნათელი გახდა.
ჯაბაროვის თქმით, ქმრის ოჯახში საბინას სცემდნენ და სახლში ცხოვრებასაც კი უკრძალავდნენ, ამიტომ საბინა იძულებული იყო ძროხებისა და ცხვრების სადგომში გაეთია ღამეები.
მამის თქმით, საბინას ავადმყოფობაც უფრო გამწვავდა. ქალს მაღალი, 40 გრადუსამდე სიცხეები აწუხებდა. „ექიმებთან წაიყვანეს, მაგრამ უკეთესობა არ ემჩნეოდა, გადავწყვიტე, ჩავრეულიყავი. გავბრაზდი და ჩემი გოგო სხვა ექიმთან წავიყვანე. ფული სულ არ მქონდა, ამიტომ ბანკიდან 1000 მანეთი (დაახლოებით 595 აშშ დოლარი) ვისესხე. „სამი თვის განმავლობაში მე ვუვლიდი საბინას. მთელი ეს დრო ბავშვების ნახვის უფლება არ ჰქონდა, ქმრის ოჯახი ამის უფლებას არ აძლევდა. საბინა ამას საშინლად განიცდიდა. სულ იმეორებდა, რომ შვილების გარეშე ცხოვრება არ შეუძლია.
ერთხელაც ვუთხარი: შვილო, არც გაკითხავენ და არც გაბრუნებენ უკან, არც ბავშვების ნახვის უფლებას გაძლევენ. შენი ბედი საერთოდ არ აღელვებთ, რატომ გინდა, მაინც უკან დაბრუნდე? საბინამ პირდაპირ მიპასუხა: ბავშვების ნახვა მინდა, მამა. ვიცი, ეგ ყველაფერი, მაგრამ თუ მოვკვდები, ჩემი შვილების გულისთვის მოვკვდები კიდეც.
ერთ დღეს, სამსახურიდან რომ დავბრუნდი, საბინა წასული დამხვდა“. „იანვრის ერთ ღამეს, გარედან გაურკვეველი ხმები შემომესმა, – იხსენებს საბინას მამა, – გავედი გარეთ და დავინახე, რომ ჩემი სახლის წინ ბაღში გოგონა იწვა. მისკენ დავინახე, სახეს დავაკვირდი და უცებ ვიცანი, რომ ჩემი საბინა იყო. სახე სულ სისხლიანი ჰქონდა, ცხვირი გატეხილი. ექიმები გამოვიძახეთ და მოვიდნენ. მათ პოლიცია გამოიძახეს და როცა პოლიციამ ჰკითხა საბინას, თუ ვინ გააკეთა ეს ყველაფერი, საბინამ უპასუხა: „დავეცი“. ამ ამბიდან ათი თვის თავზე, საბინა მოკლეს.
როგორც საბინას დეიდა, მეთანეთ მურადოვა იხსენებს, 30 ოქტომბრის საღამოს, მეზობლებმა უთხრეს, რომ საბინა დილის შვიდ საათზე მოკლეს, თუმცა, მშობლებმა ამის შესახებ მხოლოდ 11 საათზე გაიგეს. „უამრავი პოლიციელი შეიკრიბა საავადმყოფოს წინ, – ამბობს მურადოვა, – ჩემმა ქმარმა ხაიალის ძმა და ბიძაშვილიც დაინახა საავადმყოფოს ეზოში, დაუყვირა მათ, მაგრამ ხაიალის ნათესავები გაექცნენ, გაერიდნენ“.
ჯაბაროვი თავისი ქალიშვილის მკვლელობის დღეს ასე აღწერს:
„მინდორში ვიყავი, ცხვრებს ვყარაულობდი, უცებ ჩემი ერთი ნათესავი მოვიდა და მითხრა, რომ დაუყოვნებლივ სახლში უნდა წავსულიყავი. სასწრაფოდ წავედი კიდეც, მაგრამ გზაში ვამჩნევდი, რომ ყველა უცნაურად მიყურებდა. მივედი თუ არა, ჩემმა ცოლმა კივილი ატეხა: „მაზაჰირ, საბინა მოკლეს, ჩვენი შვილი ცემით მოკლეს!“ საბინას დეიდამ ექიმებს უთხრა, რომ მშობლების თანხმობა დასჭირდებოდათ გვამის ექსპერტიზაზე. საბინას ბიძამ სარდარ ჯაბაროვმა ექსპერტიზის ოთახში შესვლაც სცადა, სამედიცინო ექსპერტ აიდინ ხასმამადოვთან დასალაპარაკებლად, მაგრამ არ შეუშვეს. აზერბაიჯანული კანონის მიხედვით „საზოგადოებრივი ჯანდაცვის შესახებ“, გვამის გაკვეთას ექიმები გარდაცვლილის სიკვდილის მიზეზის დასადგენად და დაავადებათა დიაგნოსტირებისთვის იყენებენ. ეს სტანდარტული საგამოძიებო პროცესია და მის ჩასატარებლად ოჯახის ნებართვა ოფიციალურად საჭირო არ არის.
საბინას ბიძა ჩვენთან საუბარში ასეთ კითხვას სვამს: თუ ხაიალს საბინა არ უყვარდა, რატომ არ დააბრუნა მშობლების სახლში, ასე არ ჯობდა მის მოკვლას? საბინას ოჯახის მტკიცებით, ქალი ფეხმძიმედ იყო, როცა მოკლეს.
ამის შესახებ მისმა მულებმაც იცოდნენ. ოჯახის გადმოცემით, ორმა სამედიცინო ტესტმაც დაადასტურა საბინას ფეხმძიმობა. დედის გადმოცემით, საბინა სიცოცხლის ბოლო თვეს, თავის ქმართან ერთად მშობლების სახლში ხშირად მიდიოდა.
ცხვარს გავყიდი და საბინას აბორტისთვის საჭირო ფულს მივცემო, ეუბნებოდა სიდედრ–სიმამრს სიძე. „ხშირად ჩვენთან არ მოდიოდნენ, მაგრამ ბოლოს როცა მოვიდნენ, ხაიალმა მითხრა, რომ საბინა ფეხმძიმედ იყო, არადა, სამი შვილი უკვე ჰყავდათ და რომ კიდევ ერთი აღარაფერში სჭირდებოდათ. ამიტომაც აპირებდა ცხვრის გაყიდვას და საბინასთვის ფულის მიცემას აბორტის გასაკეთებლად“.
მიუხედავად ამისა, სამედიცინო ექსპერტმა განაცხადა, რომ საბინა ფეხმძიმედ არ იყო.
„როცა ჩემმა ცოლმა ეს გაიგო, კივილი ატეხა: ჩემს შვილს აბორტი გაუკეთეს! ბავშვი წაგლიჯეს! – იხსენებს საბინას მამა, – ეს ყველაფერი აბორტის ფულის გამო მოხდა. საბინას ფული სჭირდებოდა აბორტისთვის, მაგრამ ქმრის ოჯახს ამ ფულის მიცემა არ სურდა. ამიტომ მოკლეს ჩემი გოგონა“.
სამედიცინო ექსპერტმა ხასმამადოვმა მოკლულის ოჯახს სიკვდილის დამადასტურებელი დოკუმენტი გადასცა, თუმცა ამ დოკუმენტში „სიკვდილის მიზეზი“ არ განუმარტია.
საბინას მამის თქმით, ეს სერტიფიკატიც მის ოჯახს შვილის გარდაცვალებიდან მხოლოდ 40 დღის შემდეგ მისცეს.
„სიკვდილის ცნობის რეგულაციის შესახებ“ აზერბაიჯანული კანონის 4.9 მუხლის მიხედვით, როგორც იურიდიულ, ისე სამედიცინო დოკუმენტებში მითითებული უნდა იყოს გარდაცვალების მიზეზი, ზუსტი დრო, თარიღი და ლოკაცია.
„როცა ჩემი გარდაცვლილი ქალიშვილი ვნახე, მის გარეგნობაში რაღაც ძალიან მეუცნაურა, – იხსენებს საბინას მამა, – შეხედავდი და ვერაფრით იტყოდი, რომ ქმარმა მოკლა. როგორ შეიძლებოდა ასეთი სიმშვიდე ჰქონოდა სახეზე მოკლულ ქალს? მტკიცებულებები საერთოდ არ მაქვს. თქვეს მხოლოდ ის, რომ ხაიალი ემუქრებოდა. არ მჯერა ამის, არ ჰგავს ეს მკვლელობა გაგუდვას. როცა საბინას სხეული დავათვალიერე, ჭრილობები შევნიშნე კისერზეც, ზურგზეც და მთელ ტანზეც. სამედიცინო ექსპერტმა მითხრა, რომ ეს იარები მას შემდეგ გაჩნდა, რაც ანალიზისისთვის სისხლის სინჯები აიღო სხეულიდან“.
მეჩეთში საბინას დეიდამ განბანა მოკლულის სხეული.
მისი თქმით, საბინას ისეთი ჭრილობები ეტყობოდა ზურგზე, თითქოს, ვიღაცამ ნიჩბით სცემა.
„ამოვიცანი ის გაჭრილი ადგილები, რაც სამედიცინო ექსპერტმა გააკეთა. გაჭრილები ჰქონდა ზურგზე, მუცელზე, კისერზე. როცა ამოვაბრუნე, საბინასთვის კისერი რომ მომებანა, სისხლი წამოუვიდა, თან იმდენი, რომ ვერ შევუჩერეთ. სამედიცინო ექსპერტმა დოლბანდები დაადო ამ ჭრილობებზე, მაგრამ თუ კისერზეც მანვე გაჭრა, რატომ არ დაადო დოლბანდები იქაც?“.
საბინას 6 წლის გოგონას ჰკითხეს, დაინახა თუ არა მან, რაც დედას შეემთხვა. „თვალები დავხუჭე“, – თქვა ბავშვმა. „ჩვენს შვილიშვილებს ვერ ვხედავთ, – ამბობს საბინას მამა, – (მისი ქმრის ოჯახი) გვიმალავს ბავშვებს. არადა, ბავშვები ცუდ პირობებში ცხოვრობენ, ვიცი. თუმცა რაღაც ორგანიზაციების წარმომადგენლები მირეკავენ და მეუბნებიან, რომ არ უნდა ვიდარდო, რადგან ჩემს შვილიშვილებს ისინი ნახულობენ და ბავშვები კარგად არიან. როგორ შეიძლება, რომ კარგად იყვნენ? მამამ დედა მოუკლათ და როგორ? ბავშვები ფსიქოლოგთან არიან წასაყვანები“.
მსხვერპლის ოჯახი ამბობს, რომ ბავშვების საკითხის შესახებ შეხვდნენ გაბალას სოციო–პოლიტიკური და ჰუმანიტარული საკითხების კურატორს, ოსმანოვა ატაიას, რომელმაც მათ უთხრა, რომ ბავშვები მეორე ბებია–ბაბუასთან რჩებიან იმ მიზეზით, რომ იმ ოჯახს მეტი შესაძლებლობა და ფინანსები აქვს.
საბინას მამის თქმით, მისი შვილის მეუღლე ბაქოში, მასტაგას რაიონში მდებარე რესპუბლიკის #1 ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში გადაიყვანეს.
ადამიანის უფლებათა დამცველი იურისტი, სამედ რაჰიმოვი, რომელიც ოჯახს ეხმარება, ამბობს, რომ თავდამსხმელს ამ გზით სასჯელისგან განარიდებენ. თუ დაუმტკიცებენ, რომ მკვლელობის ჩადენის მომენტში არ იცოდა, რას აკეთებდა, რადგან შეურაცხადი იყო, შესაძლოა, ციხეში არც წავიდეს.
„ორი პრობლემა იჩენს თავს, – ამბობს იურისტი, – პირველი, თუ თავდამსხმელმა არ იცოდა, რას აკეთებდა მკვლელობის ჩადენის მომენტში, მაშინ ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში უნდა დარჩეს გამოჯანმრთელებამდე. განკურნების შემდეგ სასამართლო მას სასჯელს არ გამოუტანს. თუმცა, თუ თავდამსხმელი ვერ ხვდება თავის საქციელს ქალის მოკვლის შემდეგ, უნდა წავიდეს ფსიქიატრიულ კლინიკაში და განიკურნოს, მაგრამ განკურნების შემდეგ, სასამართლომ უნდა დასაჯოს ის. თუ ამ გზას სასამართლოსგან განრიდებისთვის გამოიყენებენ, ამით ყველას ცუდ მაგალითს მისცემენ. ხალხი იფიქრებს, რომ შეუძლიათ მოკლან ვიღაც, შემდეგ გადაუხადონ ფული ვინმე გავლენიანს და სასჯელი თავიდან აირიდონ. შეიძლება ეს ყოველივე მსხვილ კორუფციულ ინციდენტადაც იქცეს. შეიძლება თავად პროკურორიც მოისყიდონ სასჯელის ასარიდებლად“.
თუმცა, რესპუბლიკის #1 ფსიქიატრიული საავადმყოფოს მთავარმა ექიმა აგაჰესენ რესულოვმა ოფიციალურ პასუხში, რომელიც წერილობით გამოგვიგზავნა, აღნიშნა, რომ ხაიალ ვერდიიევი მათ კლინიკაში პაციენტად გაფორმებული არ არის.
ახლა ამ შემთხვევას აზერბაიჯანის ჯანდაცვის სამინისტრო იკვლევს. „ხაიალი მსუბუქი სასჯელით ვერ უნდა გავიდეს ფონს, – ამბობს მსხვერპლის მამა, – თუ ასე მოხდება, საბინას თავს დატრიალებული უბედურება შეიძლება კიდევ ბევრჯერ სხვა ქალებზეც განმეორდეს. სხვა ცოლები, სხვა დედები დახოცონ, სხვა ბავშვები დარჩნენ ობლად“.
ოჯახის, ქალებისა და ბავშვების საქმეთა სახელმწიფო კომიტეტის მიხედვით, 2016 წელს ოჯახურ ძალადობას 29 ქალის სიცოცხლე ემსხვერპლა. 2015 წელს იმავე მიზეზის გამო 32 ქალი დაიღუპა.

On October 30, 2016, in the village of Qabala, a four-hour drive from Azerbaijan's capital city of Baku, Sabina Verdiyeva was killed in her house. Her husband -- Khayal Verdiyev -- was arrested for the murder several hours later.
According to Sabina’s neighbors and relatives, she was known as a serious and silent girl in the small Kurd district part of Qabala.
“When Sabina was 19, she thought that she should marry someone," said her mother Sevda Jabbarova. "Because in the village, if you are over 18, you should marry. My daughter was not caring about love. Sabina always said that she wanted a family who could take care of her and her future kids.”
Jabbarova says they are related to the family who came to her home and asked permission for their son to become engaged with their daughter. Jabbarova says the families knew each other but not well. After four years of marriage, Sabina came to her mother and said that her husband had been beating her since the marriage began.
Sabina's father Mazahir Jabbarov says his daughter wanted a house of her own. He said she always told him that she could live with her husband very happily, but that his father and mother interfered in everything.
“We did not see our daughter often," her father said. "However, when we did meet, Sabina did not say anything about it. Then when Sabina gave birth to a baby girl, because the baby was not a boy, his family started to behave very badly. They did not treat my girl as a human.”
Sabina later had a second child, but almost died from infection. Her problems got worse.
Jabbarov said they beat his daughter, and she was not allowed to live in their home. She went to cattle sheds and slept with cows and sheep. He said she became dangerously ill with a temperature near 40 centigrade.
“They took her to doctors, but there was no improvement. I saw decided to interfere. I got angry and took my girl to other doctor. I did not have any money; I got a 1,000 manat (about $US595) loan from a bank. The doctor helped me and signed for the loan.
"I took care of Sabina for three months. During that time, she could not see her children. His family would not let her. Sabina was getting mad. She said she couldn't live without them.
" I said to her: 'My daughter, they do not come to get you. They do not let you see your kids. . They are not interested in you. Why do you want to go back?'
"Sabina said: 'I want to see my kids. Father, I know. If I die, I will die for my kids.'
"One day, when I came home from work, I saw Sabina had gone.”
“One January night, I heard some voices and went outside," her father remembers. "I saw a girl lying in my garden. When I reached here and saw her face, I suddenly realized she was my Sabina. Her face was very bad. Her nose was broken.
"We called doctors and they came. Then they called the police. When the police came and asked Sabina who did it, she said: 'I fell down.' "
Ten months later, she was murdered.
According to her aunt Metanet Muradova, on the evening of October 30, neighbors told her at 7 am that Sabina had been killed. But her mother and father didn't find out until 11 am.
“Many police gathered in front of the hospital." Muradova said. "My husband saw Khayal’s brother and a cousin in the hospital garden. My husband yelled, and Khayal’s relatives immediately ran away."
Jabbarov describes the day his daughter was killed:
“I was in a field, watching sheep. Suddenly, one of my relative cames and said I must immediately go home. I started to go home, but I could feel everyone looking at me strangely. When I arrived, my wife started to scream: “Mazahir, they killed Sabina, they beat up our daughter!”
Her aunt told hospital employees that they needed her parents' permission before examining the body. Sabina's uncle Sardar Jabbarov even tried to enter the exam room and speak with medical examiner Aydin Khasmammadov, but he wasn't able to get in.
According to Azerbaijani law “About the Protection of Public Health”, an autopsy is performed by doctors to obtain information about causes of death and diagnosing diseases. It is an investigation process and can be done without the family’s permission.
Sabina’s uncle asks if Khayal did not love Sabina, why didn't he just take her to her father's home -- instead of killing her?
Sabina’s family claims she was pregnant when she was killed, and that her sisters-in-law also knew it. The family said two tests showed she was pregnant. Her mother says that in the final month of her life, Sabina and her husband came to their home more often. Sabina's husband told them he would sell a sheep and give the money to Sabina for an abortion.
“They never came to our home frequently. But, when they came, Khayal told me that, Sabina was a pregnant, and they already have 3 kids, they did not need next one. And, for abortion he is going to sell sheep, and give money to Sabina for abortion.”
But the medical examiner told them Sabina was not pregnant.
“When my wife heard that, she started to scream: 'They did an abortion to my girl! They took baby!' ” said the victim's father. "Everything happened because of abortion money. Sabina needed money for an abortion, but they (his family) did not want to give money to her. Because of this, they killed my daughter."
The medical examiner Khasmammadov gave a death certificate to the victim’s family, but he did not write in it a "death reason". The victim's father said they did not get the certificate until 40 days after she died.
According to Paragraph 4.9 of Azerbaijani “Regulation of Act Record on Death”, the location, time, date, and cause should be written on both legal and medical documents.
“When I saw my daughter’s body, it looked very strange," her father said. "You could not say see that her husband killed her. How could she look so calm if she was killed?
"I do not have any evidence. They just said Khayal threatened her. I do not believe it. It does not look like a choking case. When I saw Sabina’s body, there were different cut marks on her neck, back and body. The medical examiner told me that, he did it to take blood samples for analysis.”
Sabina’s aunt washed her flesh in the mosque. She said Sabina had marks on her back that looked like someone beat her with a shovel.
“I could recognize the cut wounds the medical examiner did. She had cut wounds on her back, on her stomach, on her neck. When I moved her body to wash Sabina’s neck, blood started to come out, and we could not stop it. The medical examiner used stitches for his cuts, but if he cut behind her neck, why did he not use stitches there?"
Sabina's 6-year-old daughter was asked if she saw what happened. “I closed my eyes,” she said.
“We are not seeing our grandchildren," her father said. "(The husband's family) is hiding them. The kids live in bad conditions. I know it. Special organizations call me and say don't worry, we are seeing your grandchildren and they are good.
"How can they be good? He killed my daughter? They should take my grandchildren to a psychologist."
The victim’s family say they went to see Osmanova Ataya, chief of socio-political and humanitarian issues in Gabala. She told them that the children will stay with the other grandparents because they have more money.
Her father says they took her husband to Republican Psychiatric Hospital No. 1, which is located in the Mastaga district of Baku. Samed Rahimov, a human rights lawyer who is helping the family, says that the perpertator can avoid punishment this way. If it can proven he was not aware of what he was doing when he killed Sabina, he might not go to jail.
"There are two issues," the lawyer said. "First, if the perpetrator was not aware of what he was doing when he killed her, he should stay in a mental hospital until he is cured. After treatment, he will not be punished by the court. But if perpetrator doesn't understand what he is doing after he killed her, he should go to a mental hospital for treatment, but after that treatment the court should punish him.
"If they use this way to avoid court, it will be a bad example for everyone. People will think they can kill someone, and then pay some money to one strong person and avoid punishment. It could be a big corruption case. Maybe even a prosecutor could be paid to help someone avoiding punishment.”
But the head doctor at Republican Psychiatric Hospital No. 1, Agahesen Resulov, answered in an official letter that Khayal Verdiyev is not registered as a patient. The legal department of the Azerbaijan Ministry of Health is examining the case.
“Khayal cannot escape with a light punishment," the victim's father said. "If they do, what happened to Sabina will happen many times. Many wives and mothers will die, many kids will be orphans."
According to the State Committee for Family, Women and Children Affairs, 29 women were killed in 2016 because of domestic violence. In 2015, 32 women were killed because of domestic violence.