ავტორი: ჯავიდ რამაზანოვი
2016 წლის 19 ოქტომბერს, თბილისში ახალგაზრდების ჯგუფმა რიტუალური მკვლელობა ჩაიდინა. მათ სიცოცხლეს გამოასალმეს 76წლის ლუბა ყოჩიაშვილი.
დაკავებულთაგან ერთ–ერთია გარდაცვლილის 18 წლის ნაშვილები ქალიშვილი. დანარჩენები კი მისი შეყვარებული და სამი მეგობარი არიან.
დაჯგუფების ყველა წევრი 2016 წლის ნოემბერში დააკავეს.
გამოძიების დროს, გოგონას შეყვარებულმა თქვა, რომ მოკლული ქალის შინაგანი ორგანოების ნაწილი შეჭამა. ეს რიტუალური მკვლელობა და კანიბალიზმის ამსახველი აქტი ბოლო წლების ყველაზე სკანდალური კრიმინალური შემთხვევაა საქართველოში.
თბილისის ამ გარეუბნის, სამგორის მეტრო–სადგურის მიმდებარე ტერიტორიას თვალწარმტაცი ნამდვილად არ ეთქმის. აქ ღია ცის ქვეშ მოწყობილია სასოფლო პროდუქტების ბაზარი, უამრავი ხალხი ყიდის და ყიდულობს ხილ–ბოსტნეულს.
თავდაპირველად აუცილებლად დაგაეჭვებთ ჰიგიენისა და სისუფთავის ნორმები, მაგრამ ხალხი აქ ასე ცხოვრობს და მიჩვეულია. სამგორის მეტრო–სადგურიდან იმ ადგილამდე, სადაც ეს სასტიკი დანაშაული მოხდა, სულ რამდენიმე კილომეტრია. ფეხითაც შესაძლებელია წასვლა, თუმცა ტაქსი უფრო მალე მიგიყვანთ.
ვიდრე ტაქსიში ჩავჯდებოდი, მძღოლს ვკითხე, იცოდა თუ არა, სად მდებარეობდა ბოგდან ხმელნიცკის 5 ნომერი, მიპასუხა, რომ მისამართი იცოდა, მაგრამ მგზავრობიდან ოცი წუთის შემდეგ, მივხვდი, რომ მომატყუა – მისამართი ტაქსის მძღოლმა არ იცოდა, ნაცნობებს ურეკავდა, ეკითხებოდა, თუმცა, ვერავინ დაეხმარა.
ბოლოს ბერი გაბრიელ სალოსის ქუჩის #5 სახლთან გაჩერდა და მითხრა, რომ სწორედ ეს იყო მისამართი, რომელსაც ვეძებდი.
მატყუებდა.
ავუხსენი, სადაც მივდიოდი, ვუამბე რიტუალური მკვლელობისა და კანიბალიზმის შემთხვევის შესახებ, რომელიც ამ უბანში მოხდა, ვიფიქრე, რომ საქართველოში ყველამ იცოდა ამ შემთხვევის შესახებ, მაგრამ, ჩემდა გასაოცრად, ტაქსის მძღოლმა არაფერი იცოდა.
ბოლოს, უეცრად, ის ერთ–ერთ სახლთან გაჩერდა და მითხრა, რომ მეტით ვერაფრით დამეხმარებოდა, უნდა გადავსულიყავი მანქანიდან და მისამართი ჩემით მომეძებნა. გზას ფეხით გავუყევი და 30–წუთიანი ძებნის შემდეგ, ვიპოვნე კიდეც.
ეს რაიონი საბჭოთა პერიოდში გაშენდა. შენობების უმეტესობა აქ ერთმანეთს ჰგავს. ქუჩებიც, მოსახვევებიცა და ჩიხებიც კი ერთმანეთის მსგავსია.
უცებ, გონებაში გამიელვა კიდეც, რომ ლაბირინთში მოვხვდი. საბედნიეროდ, ამ უცნაურ ადგილზე ხალხი ტრიალებდა. სწორედ მათ ვკითხე იმ ადგილის შესახებ, სადაც კრიმინალი მოხდა.
ერთი ახალგაზრდა, სახელად შალვა, რომელიც დახმარებას შემპირდა, თურმე, მოკლული ქალბატონის შვილს პირადად იცნობდა.
შალვამ გოგონას შესახებ ასე მიამბო: „ამ უბანში ვცხოვრობ. ამიტომ ვხედავდი კიდეც ამ გოგოს, განსაკუთრებით, საღამოობით. სულ ჩუმი ტიპი იყო, მისი ხმაც არასდროს გამიგია.
აშკარად ეტყობოდა, რომ ძალიან გულჩათხრობილი ადამიანია, საკმაოდ უცნაური ჩანდა. ყურში სულ ყურსასმენი ჰქონდა გარჭობილი და წიგნი ეჭირა.
არ ვიცი, რა ტიპის წიგნებს კითხულობდა, ხალხი ახლა ამბობს, რომ სატანისტური სექტის წევრი იყო, და დედაც ამიტომ მოკლაო, თუმცა, მე არ ვიცი, წიგნები, რომელსაც მის ხელში ხშირად ვხედავდი, სატანისტური იყო თუ არა, სათაურები არასდროს დამინახავს... თუმცა, თუ სიმართლე გინდათ, ძალიან მშვიდი, უბოროტო გარეგნობა ჰქონდა, სუსტი და მორჩილი ჩანდა.
წარმოდგენაც არ შემეძლო, თუ მსგავსი სისასტიკის ჩადენა შეეძლო“... ბოლოს მივადექი კიდეც იმ შენობას, სადაც რიტუალური მკვლელობა მოხდა.
შალვა წავიდა, მითხრა, რომ ეჩქარებოდა. აქ მცხოვრები გოგონას და აქვე ჩადენილი მკვლელობის შესახებ ახლო–მახლო კორპუსებში მცხოვრებ ადამიანებს დავუწყე კითხვების დასმა.
თუმცა, სათქმელი ბევრი არაფერი ჰქონდათ. იმავეს იმეორებდნენ, რაც შალვამ მითხრა:
რომ გოგონა გულჩათხრობილი ჩანდა;
რომ არასდროს დაუნახავთ ვინმესთან ერთად;
რომ ყოველთვის უსმენდა მუსიკას;
სუსტი და დაუცველი გარეგნობა ჰქონდა და რომ დაიზაფრნენ, როცა ამ რიტუალური მკვლელობისა და კანიბალიზმის შესახებ გაიგეს.
მეზობლებმა გოგონას და დედამისის ბინის ნომერიც მითხრეს, მაგრამ ამიხსნეს, რომ სახლი გაყიდული იყო და რომ იქ ახლა არავინ ცხოვრობდა. შენობაში შევედი.
მთელ ქვეყანაში საბჭოთა პერიოდში აშენებული ასეთი სახლი, ალბათ, ათასობით დგას. შევხვდი ორ მეზობელს, რომლებიც იმავე სართულზე ცხოვრობენ, სადაც ინციდენტი მოხდა.
ერთმა მათგანმა სხვების ნათქვამი გაიმეორა, მეორემ, თამაზმა კი მეტი ინფორმაცია მომცა: „აქ, მეუღლესთან ერთად, 2011 წლიდან ვცხოვრობ. ბევრი არაფრის თქმა არ შემიძლია გოგონას და მისი ოჯახის შესახებ. შეიძლება უცნაურადაც ჟღერდეს, მაგრამ ის სულ რამდენჯერმე მყავს ნანახი. მე და ჩემი ცოლი დაკავებული ხალხი ვართ. დილაობით სამსახურში მივდივართ და შინ გვიან ვბრუნდებით. ხომ გესმით, ამ სახლში ყველა კარჩაკეტილად ცხოვრობს, ურთიერთობა ერთმანეთთან დიდად არ გვაქვს. ხვდები მეზობელს და მხოლოდ მისალმებით შემოიფარგლები, სულ ესაა. ამ გოგონასთანაც ასე ვიყავი. სულ რამდენჯერმე მენახა. ერთხელ ლიფტითაც ვიმგზავრეთ ერთად, მაგრამ წესიერად არც კი შემითვალიერებია. არაფერი გამიგია იმ მომენტში, როცა კრიმინალი მოხდა. შემთხვევის შესახებ მხოლოდ მაშინ გავიგე, როცა პოლიცია და სხვა ოფიციალური პირები მოვიდნენ“
... აი, ახლა უკვე იმ ბინის კართან ვდგავარ, სადაც კრიმინალი მოხდა. რაღაც უცნაური აურა ტრიალებს აქ, რომლის სიტყვებით გადმოცემაც რთულია. ჩუმი რაიონია, ჩუმი და უხმაური ქუჩა, ასეთივე კარი... და მაინც, სწორედ ამ კარის მიღმა, ცოტა ხნის წინ, ახალგაზრდებმა აწამეს, აკუწეს და წამებით მოკლეს დაუცველი მოხუცი ქალი. რაღა თქმა უნდა, რომ უსიამოვნო შეგრძნებებს იწვევს აქ დგომა...
ოფიციალური უწყებების მტკიცებით, კრიმინალები მკვლელობის აქტს მობილური ტელეფონის კამერით იღებდნენ. გარდაცვლილი ქალის ნაშვილებმა გოგონამ აღიარა, რომ ის სექტის წევრი გახლდათ, დედასთან კი მუდამ კონფლიქტი ჰქონდა.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური განცხადების მიხედვით, სამი ახალგაზრდა, რომელთა ასაკიც 17–დან 23 წლამდეა, ამ რიტუალურ მკვლელობაში უშუალოდ მონაწილეობდა.
„სამმა დაკავებულმა მოხუცი ქალი ელექტრო –შოკის გამომწვევი მოწყობილობით გათიშეს და შემდეგ დანით აკუწეს. მათ ლუბა ყოჩიაშვილის გვამი დიდ პარკში მოათავსეს და ნაქირავებ ბინაში გადაიტანეს. ამ ბინის დროებითი მფლობელი ბექა შენგელია (ერთ–ერთი სავარაუდო დამნაშავე) გახლდათ. გვამი დამნაშავეებმა სწორედ იქ დაანაწევრეს“, – წერია ოფიციალურ განცხადებაში.
„იმავე საღამოს, დაკავებულებმა გვამი გლდანში, მერვე პენიტენციურ დაწესებულებასთან მდებარე დახურულ ნაგავსაყრელზე გადაიტანეს, წინასწარ შეძენილი საწვავი გადაასხეს და დაწვეს, გვამის დანარჩენი ნაწილები თხრილში ჩაყარეს დანაშაულის დასაფარად“.
რიტუალურ მკვლელობას ღრმა ფესვები აქვს და ადამიანის მსხვერპლად შეწირვის აქტს უკავშირდება. ისტორიკოსების მიხედვით, ადამიანის მსხვერპლად შეწირვა გავრცელებულ პრაქტიკად ბრინჯაოს ხანაში იქცა. თუმცა, კაცობრიობის განვითარებასთან, კულტურის დახვეწასთან და ცივილიზაციის პროგრესთან ერთად, ადამიანებმა მსხვერპლშეწირვა ნელ–ნელა შეწყვიტეს.
თანამედროვე საზოგადოებებმა კი ის ბარბაროსულ, პრეისტორიულ აქტად შერაცხეს. მეტიც, თანამედროვე სამყაროში, ცხოველების მსხვერპლშეწირვის პრაქტიკაც კი ყველა მთავარი რელიგიიდან ნელ–ნელა ქრება.
BBC–ის საკმაოდ ხშირად წაკითხულ სტატიაში, სათაურით, „ბიჭები, რომელთაც მსხვერპლშეწირვისთვის იყენებდნენ“, წერია, რომ ადამიანთა მსხვერპლშეწირვა უკიდურესად იშვიათ მოვლენად იქცა: „რელიგიების უმრავლესობა მსგავს პრაქტიკას გმობს, თანამედროვე, სეკულარული კანონმდებლობა კი ამ პრაქტიკას მკვლელობად მოიხსენიებს. შესაბამისად, იმ საზოგადოებებში, რომლებშიც დაგმობილია ადამიანის მსხვერპლად შეწირვის აქტი, მის აღსაწერად გამოიყენებენ ტერმინს რიტუალური მკვლელობა“.
ამ კონკრეტულ შემთხვევაში, ვარაუდობენ, რომ საქმე გვაქვს სატანისტურ რიტუალურ ძალადობასთან Satanic Ritual Abuse – SRA), რადგან გარდაცვლილის შვილმა აღიარა, რომ სექტის წევრი თავად გახლდათ. ეს დაჯგუფება, აბრევიატურით SRA პირველად აშშ–ში, 1980–იან წლებში აღწერეს, თუმცა შემდეგ უკვე მთელ მსოფლიოში გავრცელდა.
ანგარიშების მიხედვით, ამ დაჯგუფების წევრები მსხვერპლს ფიზიკურად და სექსუალურად შეურაცხყოფენ, კონტექსტი კი ოკულტისტური, ან სატანისტური რიტუალებია. როგორც თბილისში მომხდარი ინციდენტის შემთხვევაში, ამ ძველი ამერიკული სექტის წევრებიც აწამებდნენ თავიანთ მსხვერპლს, სერავდნენ დანით, ანაწევრებდნენ ნაწილებად და წვავდნენ სხეულს.
თუმცა SRA–ს მიერ განხორციელებული მსგავსი შემთხვევები იმდენად იშვიათი იყო, რომ მკვლევართა დიდ ნაწილს არც კი სჯეროდა, რომ ეს სექტა არსებობდა. მიუხედავად ამისა, ფაქტია, რომ თბილისის შემთხვევაში სწორედ SRA–სთან ძალიან მიმსგავსებული დანაშაული მოხდა.
გამოძიების დროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტმა განაცხადა, რომ ერთ–ერთმა ეჭვმიტანილმა კანიბალიზმიც აღიარა. თანამედროვე საზოგადოებებში კანიბალიზმიც უკიდურესად დაგმობილია და თანამედროვე სამყაროშიც ძალზე იშვიათად გვხვდება.
საინტერესოა, რომ ადამიანის ხორცის ჭამა არაა ჩამოთვლილი მენტალური დარღვევების სიაში, რომელიც ამერიკაში შედგენილ, მენტალური დარღვევების დიაგნოსტიკისა და სტატისტიკის სახელმძღვანელოს ახლავს.
მთელი ეს ფაქტები, დეტალები და ინტერვიუები ბუნდოვანებით მოცულ მკვლელობის ისტორიას ჰგავს. ჩუმი, გულჩათხრობილი და უბოროტო გოგონა ერთ დღესაც ყველაზე სასტიკ და შემზარავ დანაშაულს სჩადის მეგობრებთან ერთად.
კითხვა, თუ რატომ გააკეთა ასე, კვლავაც რჩება. იყო თუ არა ეს შურისძიება? სიგიჟე? აქვს თუ არა მენტალური დარღვევები? მის მეგობრებს რა სჭირდათ? არსებობს თუ არა სექტა, რომელიც SRA–ს ჰგავს? ამ ეტაპზე მსგავს კითხვებზე პასუხის გაცემა რთულია. სასამართლო პროცესი კვლავაც გრძელდება...
როცა შენობიდან გამოვედი, გადავწყვიტე, იქვე, უბანში ცოტა ხნით კიდევ გამესეირნა. მართლა ძალიან მჭიდროდ დასახლებული რაიონია, მაგრამ კიდევ ერთხელ შევნიშნე, რომ ადამიანებს შორის მჭიდრო, ახლო ურთიერთობები აქ არ არსებობს.
აქ ადამიანები ერთმანეთისგან გარიყულად, კარჩაკეტილად ცხოვრობენ. კარი ყველას საგულდაგულოდ აქვს ჩაკეტილი და არ ინტერესდება, თუ რა ხდება სხვის კარს მიღმა. ასეთი შენობები და ქუჩები ამ უბანში კიდევ მრავლად შემხვდა – ობობას ქსელივით მოსდებიან იქაურობას.
პირველი შთაბეჭდილებაც ამ რაიონის შესახებ ზედგამოჭრილი აღმოჩნდა: ეს დასახლება ლაბირინთს მართლა ჰგავს. ვინ იცის, ადგილობრივი მოსახლეობის უმრავლესობა შეიძლება ამ ლაბირინთში გზას მშვენივრად აგნებს, თუმცა, უნდა ვივარაუდოთ, რომ აქ მცხოვრებ ერთ გოგონას, ჩახლართულ მოსახვევებში გზა აერია.

One of the cruelest crimes in Georgia’s history happened in mysterious circumstances
Here people live isolated life from others, they are not interested in what is happening beyond their doors.
Neighbor Shalva: “I couldn’t imagine that she is able to do such horrible things”
Neighbor Tamaz: “I heard absolutely nothing when crime happened. I got informed about the case when police and other officials came here”
On October 19, 2016, a group of youngsters committed ritual murder in Tbilisi on 76-year-old Luba Kochiashvili. One of the detainees is the victim’s 18-year-old adopted daughter. The others are her boyfriend and three other friends. All were detained in November, 2016. During the investigation, the boyfriend said he ate some of the woman's internal organs. This ritual murder and cannibalistic act was one of the most scandalous criminal cases in Georgia in recent years.
The area around Tbilisi's Samgori metro station is not attractive. An open agricultural market operates here; lots of people are selling and buying foods. At first sight you become suspicious about the hygiene and tidiness. But this is the normal way of life for people.
From Samgori metro station to the place where a horrible crime happened is just a few kilometers.
You can go there by walking or by taxi. Before getting in a taxi, I asked driver if he knows the address 5 Bogdan Khmelnitsky? He said: “Yes, of course, I know.”
But after 20 minutes of traveling, I found out that driver doesn’t know the address. He was calling some people, but they also didn’t know. Finally he stopped the taxi in front of 5 Monk Gabriel Salosi Street and said that this is the address, which I want. He was lying.
I explained him where I wanted to go. I told him about the ritual murder and cannibalistic act which happened in this district. I assumed that everybody in Georgia knew about it, but surprisingly, the taxi driver didn’t know. In the end, he suddenly stopped in front of one building and said that he could not help me anymore; I should get out and find the address by myself. I began walking and 30 minutes later I found the place.
This district was built in the Soviet era. Here you can see lots of similar buildings. Even streets, side streets and dead ends look similar. Suddenly I understood that I was in a labyrinth…
Fortunately, there were people in this strange place. I was asking them about the address where the crime happened. One youngster named Shalva who agreed to help me knew the girl who killed her adopted mother. He began to talk about her:
“I live in this neighborhood. So sometimes I saw her, especially in evenings. She was always silent; I never heard her voice. It seemed that she is a very introverted person; there was something strange about her.
"I always saw her with headphones on her ears and books in her hands. I don’t know which kind of books they were. People now say that she was the member of a Satanist(Should this word be capitalized?) sect, and that is why she killed her mother in that way. I don’t know if they were Satanic books or not. I didn’t see books titles… But to be honest, she seemed me very harmless, weak and timid. I couldn’t imagine that she is able to do such horrible things…”
Eventually, I’m in front of the building where the ritual murder happened. Shalva left, saying he was in a hurry. I asked questions to a group of people living in oter buildings about the girl and the murder. But they didn't have much to say. They repeated what Shalva said: that the girl was introverted, that they never saw her with another person, that she always was listening to music, that she seemed fragile and harmless, that they were shocked when they heard about ritual murder and cannibalism. They told me exact flat number where the girl lived with her mother, but added that the flat is sold now, and nobody is living there. I entered the building.
There are thousands of such Soviet-style buildings around the country. I met two neighbors, who live next door to where the crime happened. One of them repeated what the others said. The other, Tamaz, gave me more information:
“I’ve been living here since 2011 with my wife. I cannot say much about the girl and her family. It might not sound normal, but I saw the girl just a few times. My wife and I are busy people; every morning we are going to work and arriving from work late. You know, every family in this building lives isolated from others. When you see them you say just “hello” and that is all your contact with neighbors.
"My contact with that girl was the same. I saw her several times. Once we met in the elevator. I didn’t even look at her attentively. I heard absolutely nothing when the crime happened. I learned about it when police and other officials came here…”
Now I’m in front of the door where the crime happened. There is something unusual here that is hard to explain. Silent district, silent building, silent door… and yet just recently a group of young people tortured, stabbed, and killed a helpless old woman behind this door. Indeed, it is scary…
According to authorities, the criminals were filming the murder on a mobile phone camera. The adopted daughter once confessed that she was part of a sect, and that she constantly had conflicts with her adopted mother.
Georgia’s Ministry of Internal Affairs declared that three of the youth, whose ages range from 17 to 23, are suspected of direct involvement in a ritual murder.
“The three detainees knocked the elderly woman unconscious with an electric shock device and afterward stabbed her with a knife. The detainees placed Luba Kochiashvili’s body in a large bag and transported it to a rented apartment, temporarily owned by Beka Shebgelia (one of the alleged perpetrators), where they disintegrated the corpse,” the statement reads.
“The same evening, the detainees took the dismembered body to a closed landfill located in Gldani, near penitentiary facility number 8, poured previously purchased gasoline over it and set it on fire. The offenders threw the body remains in a ditch to conceal the traces of the crime.”
Ritual murder has deep roots going back to the act of human sacrifice. According to historians, human sacrifices first became widespread during the Iron Age. However, as civilization and culture began to evolve, human beings stopped doing human sacrifices. Modern societies began to consider it as a barbaric and prehistoric act.
In the modern world even the practice of animal sacrifice is disappearing from all major religions. According to a much-read BBC article "Boys used for human sacrifice", human sacrifice has become extremely rare: "Most religions condemn the practice, and modern secular laws treat it as murder. In a society which condemns human sacrifice, the term ritual murder is used."
Satanic Ritual Abuse (SRA) is the suspected in this case because the daughter of the victim once confessed that she was part of a sect. SRA was first identified in the 1980s in the US. Then it spread around the world. Reports show that people commit physical and sexual abuse in the context of occult or satanic rituals. As in this case, they were torturing their victims, stabbing, dismembering and burning their victims’ body.
SRA cases were so rare that many researchers didn't believe it existed. But a very similar event to SRA happened in this case.
During the investigation, the Tbilisi Police Department declared that one of the suspects confessed to cannibalism.
For modern societies cannibalism is also unacceptable, and also very rare in today's world. Interestingly, eating human flesh is not listed as a mental disorder in the US-based Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders.
All these facts, events and interviews resemble a mystical murder story. A silent and harmless girl one day commits the most cruel and horrible criminal case with her friends. The question is why? Was it revenge? Or madness? Is she just a mentally ill person? And her friends as well? Is their sect related to SRA?
For now it is hard to answer these questions. Because the trial still continuing…
When I left the building, I decided to spend some time around the neighborhood. Again. This is a densely populated area, but I observed there are not strong connections among the people. Here people live their lives isolated from others. Everybody has their own door and they are not interested in what is happening outside their doors.
I saw lots of buildings and similar streets again. They are like a spider’s web. I was not mistaken in my first impression: this place looks like a labyrinth indeed. Maybe most people who are living here know this labyrinth very well. But there is also the possibility that one of its inhabitants couldn’t found her way.