ავტორი: გვანცა მარგიშვილი
ფემიციდმა და ძალადობამ ქალთა წინააღმდეგ საქართველოში საგანგაშო მასშტაბს მიაღწია. უმრავლეს შემთხვევებში, ფემიციდი ოჯახებში ხდება, მკვლელობათა რიცხვი კი წლიდან წლამდე იზრდება. ერთ–ერთი მოკლულია 28 წლის ნინო კილასონია, რომელიც ყოფილმა ქმარმა, 30 წლის გიორგი დოლიძემ მოკლა და შემდეგ სიცოცხლე თვითონაც თვითმკვლელობით დაასრულა.
მკვლელობა 2016 წლის 27 იანვრის ღამეს, თბილისის გარეუბანში, ვარკეთილში მოხდა. მსხვერპლი ქალი 16 წლის იყო, როცა მომავალმა მეუღლემ მოიტაცა და მასზე იძულებით იქორწინა. ისინი 11 წლის განმავლობაში იყვნენ ცოლ–ქმარი. მსხვერპლს მეუღლე ხშირად სცემდა და აშინებდა.
მსხვერპლის დის გადმოცემით, ქალს მაინც ოჯახის შენარჩუნება სურდა, მიზეზად კი თავის ორ შვილს ასახელებდა: „ზოგჯერ მისი მეუღლე ჩადენილ საქციელს ნანობდა და ნინოს პატიებას სთხოვდა. მას არასდროს უმუშავია, მთელ ოჯახს ჩემი და არჩენდა“.
რამდენიმე ხნის წინ ცოლ–ქმარი დაშორდა, კილასონიამ სოფელ ქვიანსაც დააღწია თავი და ორ შვილთან ერთად თბილისში, დასთან ჩამოვიდა. ახალი ცხოვრების დაწყება სურდა და სამსახურს ეძებდა. დაიწყო კიდეც მუშაობა ერთ–ერთ საამქროში, სადაც ხატებს ამზადებდნენ, მაგრამ მალე მისი სიცოცხლე მკვლელობით დასრულდა.
მეზობლების გადმოცემით, მკვლელობა დაახლოებით საღამოს რვის ნახევარზე მოხდა. მათი თქმით, იარაღის გასროლის ხმაზე და კივილზე ყველანი გარეთ გამოცვივდნენ. მსხვერპლი სახლიდან დაახლოებით 50 მეტრში ეგდო. ბავშვებიც იქვე იყვნენ, უცქერდნენ, როგორ იცლებოდა დედა სისხლისგან.
გარდაცვლილის დის გადმოცემით, დოლიძე ყოფილ მეუღლეს ხშირად ემუქრებოდა, ამის შესახებ დებმა პოლიციასაც განუცხადეს: „პოლიცია ჩავაყენეთ საქმის კურსში, რის შემდეგაც, ჩემი დის მეუღლეს ხელწერილი ჩამოართვეს, რომ ცოლს და შვილებს ახლოს არ გაეკარებოდა, არც დაურეკავდა“.
ამ ყველაფერს, გარდაცვლილის დის მიხედვით, შედეგი არ მოჰყოლია: „ნორმალურ ქვეყანაში რომ გვეცხოვრა, ასეთ ადამიანს აუცილებლად განარიდებდნენ საზოგადოებას“, – ამბობს ის. ბაია პატარაია, იურისტი, რომელიც ქალთა საკითხებს იკვლევს, ამბობს, რომ ასეთი კრიმინალის შესაჩერებლად არც ერთ შემთხვევაში არ იყენებენ დამატებით ძალას. მისი თქმით, სამართალდამცველა რეაქცია არაეფექტურია ხოლმე, კანონი კი მსხვერპლს სათანადო გარანტიებით არ იცავს, შესაბამისად, ისინი თავს უსაფრთხოდ ვერ გრძნობენ. პატარაია დასძენს, რომ უმეტეს შემთხვევაში პოლიციამ არ იცის, რა მოიმოქმედოს და არც კონსულტაციას გადის კომპეტენტურ ადამიანებთან. პატარაია აპირებს, შინაგან საქმეთა სამინისტროსგან სპეციალური დანაყოფის შექმნა მოითხოვოს კონკრეტული მიმართულებით – გენდერული ნიშნით ჩადენილი კრიმინალის გამოსაკვლევად.
2016 წელს ქალმა პარლამენტარებმა, თამარ კორძაიამ და თამარ ხიდაშელმა სისხლის სამართლის კოდექსში ფემიციდისა და სექსუალური ჩაგვრის შესახებ მუხლების დამატება სცადეს. მათი ინიციატივა პარლამენტის საკომიტეტო მოსმენაზე გაიტანეს. განხილვას არასამთავრობო ორგანიზაციების წევრები, მოქალაქეები და სასულიერო პირები ესწრებოდნენ. კორძაიას განმარტებით ეს არ იყო მხოლოდ კაცების წინააღმდეგ მიმართული კანონპროექტი, ის უბრალოდ ითვალისწინებდა დისკრიმინაციულ და უთანასწორო გარემოებებს ქალების მიმართ, რაც მსგავს ტრაგედიებში იჩენს ხოლმე თავს. ხმაურინი და მწვავე განხილვის მიუხედავად, საინფორმაციო ვებგვერდის liberali.ge–ს მიხედვით, საკანონმდებლო ინიციატივას მხარი მხოლოდ სამმა დეპუტატმა დაუჭირა. ფოტო ეკუთვნის გაზეთ „კვირის პალიტრას“ „ის ყოველდღე რეკავდა და მოკვლით ემუქრებოდა“.

By Gvantsa Margishvili
Violence or Femicide against women in Georgia has reached worrying proportions. A majority cases of femicide are happening within families, and the numbers are growing from year to year.
One example is 28-year-old Nino Kilasonia’s case. 30-year Giorgi Dolidze, her former husband, killed her. After killing, he committed suicide.
The murder happened on the night of January 27, 2016 in the Varketili district of Tbilisi.
The victim was 16 years old when she was originally kidnapped by her husband and forced to marry him. Their marriage lasted 11 years. The victim was often beaten and scared.
The victim’s sister said she always wanted to keep the family together because of their two children: "Sometimes her husband used to regret his behavior and asked Nino to forgive him. He had never worked and my sister took care of the whole family.”
They were recently divorced, and Kilasonia escaped from the village Kviani with her two kids and came to live with her sister in Tbilisi. She wanted to start a new life and began to look for a job. She started to work in a workshop that made icons, but soon her life ended.
The neighbors say that the murder happened approximately at 7:30 pm. They said they ran outside after hearing a gunshot and screaming. The victim was about 50 meters from the house. The children were watching their mother bleeding.
According to the victim's sister, Dolidze often threatened his wife and as a result they had told the police: "We informed the police, and he signed a statement that he would not approach his wife and children, or even call them.
"But the sister said it was in vain. “If we had a normal country, such a person would be isolated from people. ”
Baia Pataraia, a lawyer who specializes in women's rights, said that nobody has been specially assigned to try to stop these crimes. She says there is ineffective law enforcement response, and that the laws cannot give victims appropriate guarantees that they can feel protected. She says police in most cases do not know how to act and do not consult anyone.
She says she will appeal again to the Ministry of Internal Affairs to create a special unit which would work on crimes motivated by gender. In 2016, female parliamentarians Tamar Kordzaia and Tamar Khidasheli tried to add femicide and sexual harassment articles to the Criminal Code.
The issue was discussed in a parliamentary committee hearing. Non-governmental organizations, citizens and clerics attended the discussion. Kordzaia said a law was not just against men, need about discriminatory and unequal treatment of women that cause such tragedies.
Despite a noisy discussion, only three deputies, according to a report in www.liberali.ge, supported the legislation.“ Husband signed a statement that he would not approach close not wife, nor children. ”