ავტორი: ანი კასარელი
84 წლის დედა 52 წლის შვილმა 21 იანვარს, თბილისის უბნის, ქვემო ფონიჭალის, სადგურის ქუჩა ნომერ 37 ა-ში მდებარე საკუთარ საცხოვრებელ ბინაში მოკლა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური ინფორმაციით, მოკლულ ნადეჟდა სისაურს სახეზე ბლაგვი საგნით, სავარაუდოდ ნაჯახით მიყენებული რამდენიმე ჭრილობა აღენიშნებოდა. ჰქონდა გამოჭრილი ყელი. მისი შვილი, ამჟამად დაკავებული ზაურ სისაური ნასვამ მდგომარეობაში იმყოფებოდა. მან თავად დარეკა საპატრულო პოლიციაში შემდეგი ფრაზით : „მიშველეთ, მე დედაჩემი მოვკალი“.
როგორც სადგურის ქუჩაზე მცხოვრები მეზობლები აცხადებენ, როდესაც საპატრულო პოლიცია და სასწრაფო მოვიდა მოკლული ქალის ცხედარი თეთრ ზეწარში იყო გახვეული. ზაურ სისაური პოლიციას არ შეწინააღმდეგებია. ის ბინაშივე დააკავეს.
მეზობლების თქმით, დედა-შვილი გაუსაძლის პირობებში ცხოვრობდა. ბინის კედლები ფაქტობრივად ჩამონგრევის პირას იყო. ზაურ და ნადეჟდა სისაურებს კამათი და უთანხმოება საკმაოდ ხშირად მოსდიოდათ. ქალს ჯანმრთელობის პრობლემები ჰქონდა, შვილი კი უმეტეს წილად ალკოჰოლის ზემოქმედების ქვეშ იყო.
ერთ-ერთი მეზობლის განცხადებით, ზაურ სისაური აფხაზეთის ომის მონაწილე იყო 1992-1993 წლებში. ომში ის მძიმედ დაჭრეს.
„ის ომში ურთულეს მდგომარეობაში იყო, ამიტომ თითქმის ყოველთვის ნასვამია. მას სერიოზული ფსიქიკური პრობლემები აქვს, მაგრამ ცუდი ადამიანი ნამდვილად არ არის“, ამბობს მეზობელი გურამ გორგოძე.
მეზობლების თქმით, მოკლული ნადეჟდა სისაური გაურკვეველი რელიგიური სექტის წევრი იყო.
„ზოგი ამბობს რომ მას სული ეშმაკისთვის ჰქონდა მიყიდული. ის ცხოველის ქონს ხარშავდა და ძალიან ხშირად მთელს კორპუსში საშინელ სუნს აყენებდა. შვილი მის ამ საქმიანობას ყოველთვის ეწინააღმდეგებოდა, ამიტომ ძალიან ხშირად ჩხუბობდნენ“, ამბობს მეზობელი ნანა ფარცვანია.
„ზაური ლოთი იყო, მაგრამ ეს იმ ქალის ბრალია, ასე მგონია. კუდიანი იყო და შვილი ამას ვერ უძლებდა. მაგრამ ზაური ყოველთვის ამბობდა, რომ მიუხედავად ყველაფრისა მას დედამისი ძალიან უყვარდა. ის ყოველთვის იღიმოდა და ძალიან სალმიანი ბიჭიც იყო“, ამბობს ქვემო ფონიწალაში მცხოვრები ლია კორძაძე.
შსს-ს ინფორმაციით, გამოძიება აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 108-ე მუხლის მიხედვით მიმდინარეობს. განზრახ მკვლელობა 7-დან 15 წლამდე თავისუფლების აღკვეთით ისჯება.
შსს-ს მთავარი საექსპერტო-კრიმინალური სამმართველოს ცნობით, გამოძიების განმავლობაში მისი კვალიფიკაცია შესაძლოა შეიცვალოს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 109-ე მუხლით, რომლის მე-3 ქვემუხლის მიხედვით. განსაკუთრებულად მძიმე გარემოებებზე დაყრდნობით, განზრახ მკვლელობა 16-დან 20 წლამდე თავისუფლების აღკვეთით ისჯება.
როგორც შსს-ში აცხადებენ, ბოლო სტატისტიკის მიხედვით, 2012 წელს შვილისგან დედის მკვლელობის ფაქტი არ ფიქსირდება, მაგრამ 2013 წელს ასეთი ორი შემთხვევა იყო. მათ შორის ერთ-ერთი მკვლელობისას შვილის ქმედებას ორივე მშობელი ემსხვერპლა. 2014 წელს კი ასეთი სამი მკვლელობა მოხდა, სამივე შემთხვევაში დედა ვაჟიშვილმა მოკლა.
ფსიქოლოგი ნანა ჩაჩუას ფიქრობს, რომ საქართველოში გახშირებული ფემიციდის გამომწევი მრავალი მიზეზთაგან ეკონომიკურ პრობლემას გამოყოფს. ოჯახების ფინანსური მხარე მოუწესრიგებელია და უმუშევრობა ერთ-ერთ მწვავე პრობლემად ისახება.
მისი თქმით„ძალადობის შემცველი ქმედებებმა, რომელსაც უფროსები ახორციელებენ, შეიძლება გავლენა მოახდინონ მოზარდებისა და ბავშვების ჩამოუყალიბებელ ფსიქიკაზე.
ნარკოლოგ მარინა მურდალაშვილის თქმით, საქართველოში ალკოჰოლიზმის მოხმარებასათან მიმართებით სტატისტიკური მონაცემები არ არსებობს. მაგრამ როგორც ის აღნიშნავს, დღესდღეობით ალკოჰოლურ სასმელზე დამოკიდებულება ბევრად გახშირებულია 20-22 ახალგაზრდებში.
არაგადამდებ დაავადებათა ცენტრის მიერ გამოქვეყნებული ბოლო ოფიციალური ინფორმაციით, 2010 წელს საქართველოს მოსახლეობის 78.5 % მოიხმარდა ალკოჰოლს, მათგან 90.3 % - მამაკაცი. მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის 2014 წლის ოფიციალური ანგარიშის მიხედვით, მსოფლიოში ალკოჰოლიზმის მაღალი მაჩვენებლის მქონე 200 ქვეყნიდან საქართველო 67-ე ადგილს იკავებს. ანგარიშში გამოქვეყნებული სტატისტიკაზე დაყრდნობით, საშუალო ქართველი წელიწადში 7.7 ლიტრ ალკოჰოლურ სასმელს მოიხმარს.

A 52-year-old son killed his 85-year-old mother in Tbilisi on January 21. The murder was committed in Qvemo Fonichala district, Sadguri Street #57a.
Nadejda SisauriAccording to official information from the Georgian Ministry of Internal Affairs (MIA), the victim, Nadzezda Sisauri, had several injuries on her face and had her throat cut with a blunt object, perhaps an ax. The suspect Zauri Sisauri was drunk. He himself called the police and said: “Help me, I killed my mother.”.
According to the neighbors, when the police and ambulance entered the home, the victim’s body was already covered with white sheets. The suspect did not resist the police and was arrested at the home.
Those neighbors said the mother and son lived in socially hard conditions. The walls of the flat were nearly collapsed. There had been frequent arguments between the suspect and the victim recently. They said the mother had health problems and the son was addicted to alcohol.
One of the neighbors said the suspect fought in the Abkhazia War in 1992-1993 and was believed to have been wounded.
“He had a tough time at the Abkhazia War. That’s why he was almost always drunk. He also suffered from serious mental problems. But he was not a bad person,” says neighbor Guram Gorgodze.
According to the neighbors, the victim seemed to belong to some type of religious sect.
“Some people say she sold her soul to the devil. She would boil animal fat and frequently there was that terrible smell in the block of flats. The son was against his mother’s conduct and they fought very frequently,” says neighbor Nana Fartsvania.
“The son was a drunk, but it was the woman’s fault, I think. She was a witch and the son could not endure it. But he always said that, no matter what, he loved his mother. He always used to smile and say hello to neighbors,” says local resident Lia Kordzadze.
According to MIA official information, the investigation is ongoing under Article #108 of the Georgian Criminal Code. According to the article, premeditated murder is punishable by imprisonment from 7 to 15 years.
According to the MIA Expert-Forensic Main Division’s information, during the investigation the murder charge can be changed under Georgian Criminal Code Article #109 (3) premeditated murder under aggravating circumstance, which is punishable by custody either from 16 to 20 years or life imprisonment.
The place where the victim lived
According to data from the Georgian (MIA), in 2012 there was no case of a son killing a mother. But in 2013 there were two incidents of a son killing his mother and one incident of a son killing both parents. In 2014 there were three incidents of a son killing his mother.
According to psychologist Nana Chachua, there are many reasons why the number of murder cases in Georgia has increased lately. One of the main reasons is the country’s social, cultural, political and economic situation, as many families suffer from unemployment and poor financial situations.
“Parents have to pay attention how and in what conditions their children are raised. Violent actions committed by adults can become examples for children, who are still immature mentally and physically. Violence can happen anytime in the future, even towards their parents,” said Chachua.
According to narcologist Zurab Sikharulidze, alcoholism is a disease with many possible causes. In addition to social and economic factors, Sikharulidze said the disease can also be genetic.
Narcologist Marina Murdalashvili says there are no exact statistics in Georgia situation regarding alcoholism or drug abuse. But she believes addiction nowadays is much more common in young people aged 20-22 than it was before. She points to the country's customs, since drinking is a social-cultural element of everyday life and history. Georgia is a country with a long tradition of tending vineyards and making wine. Heavy drinking is also common at holidays, funerals and weddings.
According to the latest Non-Communicable Disease Centre’s (NCDC) report released in 2010, 78.5 percent of the adult population consumed alcohol (90.3 percent of men). According to the World Health Organization’s (WHO) 2014 report about alcoholism rates, Georgia ranked 67th out of 200 countries. According to their statistics, the average Georgian consumes 7.7 litres of alcohol in one year.