ბოდორნას მინდვრებში, თბილისიდან 43 კილომეტრის დაშორებით, იქ, სადაც გლეხებს სიმინდი მოჰყავთ, უამრავი თეთრი ძროხა და სხვა შინაური ცხოველი ბალახობს.
ერთ დღეს, აქაურობა უცნაურად დადუმდა, განცალკევებით მდგარი აკაცია კი საშინელი ტრაგედიის მოწმე გახდა - მოკლეს ნინო ჯავახიშვილი, მკვლელობაში მთავარი ეჭვმიტანილი კი მისი მეუღლე, გენადი ლოთიკაშვილია.
ლოთიკაშვილმა სიცოცხლე იქვე თვითმკვლელობით დაასრულა.
13 თებერვალს, მოსაღამოვებულზე, მწყემსებმა, რომლებიც ძროხებს შინისკენ მიერეკებოდნენ, ხის ქვეშ ორი ცხედარი იპოვნეს.
მათი ნაამბობის მიხედვით, აკაციის ქვეშ გოგონას უსულო სხეული ეგდო. კაცი კი, ჩამომხრჩვალი, ხის ტოტზე ეკიდა.
გავრცელებული ხმებისა და თავდაპირველად გაჟღერებული ვერსიის მიხედვით, ქმარმა ცოლი მოგუდა, შემდეგ კი კანაფის თოკის საშუალებით თავი ჩამოიხრჩო.
მოწმეთა თქმით, მან კანაფის ღეროებისგან თოკი თვითონ შეკრა.
„მთაში მწყემსად აგერ უკვე 11 წელია, დავდივარ, მაგრამ ასეთი საზარელი ტრაგედია არასდროს მინახავს, - აღნიშნა ერთმა მოწმემ, - ამ მინდვრებზე ახალგაზრდებს უყვართ სიარული, ხშირად ანთებენ კოცონს და ილხენენ. ამიტომაც, როცა ხის ქვეშ მდგარი მანქანა დავინახე, არ გამკვირვებია“.
ოფიციალური ვერსია ბუნდოვანია, დუშეთის ადგილობრივი მთავრობაც იმავე ინფორმაციას ავრცელებს, რაც ბოდორნისა და არაგვისპირის მცხოვრებლებს აქვთ.
მერიის წარმომადგენელი ნაირა ჯავახიშვილი აცხადებს, რომ ისინი პოლიციისა და ოფიციალური სამედიცინო კვლევის მონაცემებს ენდობიან და რომ მკვლელობაში მთავარი ეჭვმიტანილი ქმარია.
ცოლ-ქმარი ერთად 15 წელიწადს ცხოვრობდა და სამი შვილი ჰყავდათ.
ქალი 15 წლის იყო, როცა დაინიშნა.
შეყვარებულები ერთმანეთს დუშეთში ხვდებოდნენ -- ნინო ან ნაირა ჯავახიშვილის თქმით, რომელიც დუშეთში გაიზარდა.
მისი გადმოცემით, ბიჭი ზაფხულის არდადეგებზე ბოდორნაში ჩადიოდა, რომელიც არაგვისპირის გვერდით მდებარე სოფელია.
სიყვარულის საიდუმლო - ამ ტრაგედიის სიმბოლოდ ეს სიტყვები იქცა.
იმ ადამიანების უმრავლესობა, რომლებიც იცნობდნენ ცოლ-ქმარს, ფიქრობენ, რომ მათ მშვიდი, უკონფლიქტო ურთიერთობა ჰქონდათ, ძალადობის, დაძაბულობის ნიშნების გარეშე.
„წლების განმავლობაში იყვნენ შეყვარებულები და ბედნიერი ოჯახური ცხოვრება ჰქონდათ. არავინ იცის, რატომ დაემართათ ასეთი რამ. თან წაიღეს თავიანთი სიყვარულის საიდუმლო“, - ამბობს გარდაცვლილი ქმრის მეზობელი, ლალი შიუკაშვილი.
ჯუმბერ ყარსიმაშვილი, რომელიც ცოლ-ქმრის საზაფხულო სახლთან ახლოს ცხოვრობდა, ამბობს: „ლოტიკაშვილების ოჯახს 45 წელია, ვიცნობ, არასდროს არ გამიგია, კონფლიქტი ჰქონოდათ. დაქორწინდნენ, რადგან ერთმანეთი ძალიან უყვარდათ და ოჯახის შექმნა ამ გრძნობის ლოგიკური შედეგი იყო, არც ძალდატანება ყოფილა, არც მბრძანებლობა, ძალადობა ქალზე“.
თუმცა, ბოდორნის ერთი მცხოვრები ფიქრობს, რომ არსებობს გაყრის თემაც, რაც შესაძლოა გამხდარიყო კიდეც მკვლელობის მოტივი.
„ქალს საზღვარგარეთ სურდა წასვლა, ქმარი კი წინააღმდეგი იყო. გაყრილებიც იყვნენ, მაგრამ აქ მოდიოდნენ ხოლმე, დაძაბულობა ოჯახის დანარჩენი წევრებისთვის შეუმჩნეველი რომ დარჩენილიყო“, - ამბობს ქმრის მეზობელი, ბიჭია ბერბერაშვილი.
მას არ უთქვამს, სად წავიდა ცოლი ქმართან დაშორების შემდეგ. ურთიერთსაწინააღმდეგო და ბუნდოვანი ვერსიების გამო მკვლელობის ეს ამბავი კიდევ უფრო ჩახლართული და რთულად ამოსახსნელი ჩანს.
ცოლის ოჯახის წევრები უარყოფენ გაყრის თემას და დასძენენ, რომ გარდაცვლლებს ერთმანეთი ძალიან უყვარდათ.
ქმრის ოჯახმა ყოველგვარი ინფორმაციის გაცემაზე უარი თქვა, საკუთარი მოსაზრება გამოთქვა მხოლოდ ერთ-ერთმა ბიძამ, რომლის თქმითაც, ცოლ-ქმრის ურთიერთობა არც ისეთი სრულყოფილი და იდეალური იყო, როგორც გარედან ჩანდა.
„ზოგჯერ ჩხუბობდნენ კიდეც და არაფერი ხდებოდა უმიზეზოდ. გარდაცვლილი ქალის სხეული მოშავო და მოლურჯო ლაქებით იყო დაფარული. როგორც ჩანს, ქმარმა მოკლა, მერე კი ინანა და გადაწყვიტა, თვითონაც თავი მოეკლა“, - ამბობს ვალიკო ლოთიკაშვილი.
„გვიჭირს ამ ტრაგედიასთან შეგუება, - ამბობს გარდაცვლილი ქალის ძმა, გიორგი ჯავახიშვილი, - მათ ერთმანეთი უყვარდათ და ასეთი რამის დაშვება, რაც მოხდა, შეუძლებელია. ალბათ, ჰქონდა ამ ყველაფერს მიზეზი, რომელსაც გამოძიება მიაგნებს. რაც ეხება პრობლემებს, მცირე კონფლიქტი და დაძაბულობა ყველა ოჯახშია“.
31 წლის ნინო ჯავახიშვილი ხუთშვილიან ოჯახში მესამე ქალიშვილი იყო.
ტრაგედიამდე ნინო ჰიპერმარკეტ კარფურში მოლარედ მუშაობდა, სადაც 2017 წლის საუკეთესო გამყიდველად დაასახელეს.
მეგობრები ამბობენ, რომ ნინო სულ იღიმოდა.
მის 37 წლის ქმარს საკუთარი ბიზნესი ჰქონდა - სამშენებლო მასალების დისტრიბუციის განხრით. მეგობრების თქმით, მსუბუქი, არააგრესიული ადამიანი იყო და სულ მუშაობდა.
არც ჯანმრთელობის პრობლემები ჰქონდათ.
ორივეს აღწერენ, როგორც მოსიყვარულე, კეთილ, გულღია, პატიოსან ადამიანს. ბევრი ფიქრობს, რომ ლოთიკაშვილი ადამიანს ვერ მოკლავდა.
გარდაცვლილის მეგობრებიც მას ჩუმ, თბილ ადამიანად ახასიათებენ, თუმცა კი, ზოგჯერ, სტუმრების თანდასწრებით ცოლის გაკრიტიკება უყვარდა.
გარდაცვლილის მეჯვარე, ნინო ხმალაძე ამბობს: „მის მკვლელობაში ეჭვმიტანილს ბავშვობიდან ვიცნობ. ძალიან სერიოზული, გაწონასწორებული ადამიანი იყო, არ სვამდა და არც ხმამაღალი საუბარი და სიცილი უყვარდა, ნინოს კრიტიკა კი ნამდვილად იცოდა. როგორც ამბობენ, „ქართველი კაცი“ იყო. ბადაგონის ღვინის კომპანიაში მისი ყოფილი კოლეგის, ნათია ჯვარიძის თქმით, „ჯავახიშვილი სულ გატაცებით ლაპარაკობდა შვილებზე და ქმარზე. სურდა, ხშირად გაეკეთებინა ქმრისთვის სიურპრიზი, საჩუქრები ეყიდა“.
ისინი ერთად მუშაობდნენ ღვინის კომპანია „ბადაგონში“.
მათი სამი შვილი ახლა ბებიებთან და ბაბუებთან იზრდება.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მონაცემებით, გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 108-ე და 115-ე მუხლების გათვალისწინებით მიმდინარეობს, რაც გულისხმობს განზრახ მკვლელობასა და თვითმკვლელობამდე მიყვანას. ოჯახის წევრები გამოძიების პასუხს ელიან, რაც ცნობილი ერთ თვეში გახდება.

By Manana Ghoghoberidze
Out in the fields of Bodorna, 43 km away from Tbilisi, where the farmers grow corn, grasslands are covered with white cows and shepherds herd livestock till the twilight, one day this nature fell into the haunted silence and a lone acacia became an “eyewitness” to a tragedy. Nino Javakhishvili is a woman murder victim and her husband G. Lotikashvili is the main suspect. He ended his life by suicide.
On February 13, as daylight faded, 13th February of 2018, herders bringing home the cows and found two senseless bodies under the tree.
According to the herders’ story, the lifeless body of a girl was lying down the ground near the acacia, and a man was hanging from the tree.
According to rumors and initially stated version, the husband choked his wife and after that committed suicide using a noose of cannabis.
Witnesses said he wove the hemp stalks and made a rope.
“As a shepherd and herder I’ve lived in the mountains for 11 years, but I have never seen such a horrific tragedy.” one witness said.
“These lands were attractive for young people, they were often lighting a fire and feasting. So when I noticed a car under the tree, I did not imagine something troubling.”
The Official version of this accident is not clear, but the city fovernment of Dusheti gives the same information as the village inhabitants from Bodorna and Aragvispiri.
Naira Javakhishvili, representative of the mayor’s office, said they believe the police and formal medical examination, and that the main suspect in murder is the husband.
The couple lived together for 15 years and had three children. The girl was a 15-year-old student when she got engaged.
The lovers met each other in Dusheti, Nino Javakhishvili grew up in Dusheti and during the summer vacation, the man used to come to Bodorna, which is adjoining village of Aragvispiri.
Most of those who knew the couple thought their relationship was tranquil and without conflicts, violence or even any tension.
“They were lovers for years and had a happy family life. Nobody can say why this happened. They took with them the mystery of their love,” said Lali Shiukashvili, a neighbor of the husband.
Jumber Karsimashvili, who lived near the couple’s summer cottage, said: “I have known the Lotikashvili family for 45 years and have never heard anything about conflicts. Their marriage was the logical result of their love, not the coercion or procuring of a woman.”
But one man from Bodorna thinks there was a separation that could be a motive for this killing.
“The girl wanted to go abroad and her husband was against it.
They were separated, but used to come here together to hide this conflict in the family,
"said Bichia Berberashvili, a neighbor of the husband.
He did not say where the wife went when they were separated.
Conflicting vague opinions make this story unclear.
Family members of the wife deny the separation and recall their love as eternal.
The family of the husband decided to hush up about any topic, except for one uncle who said the relationship of the dead couple was not as perfect as it seemed at first glance from afar.
Valiko Lotikashvili, uncle of the husband said the “sometimes they had conflicts. Nothing happens for no reason at all. The dead body of a girl was black and blue from bruises.
It seems that the husband killed her, then regretted it and decided to kill himself."
“It is hard for us to live with this tragedy," said Giorgi Javakhishvili, the wife's brother.
"They were in love, and it is unimaginable. Probably there was a reason and the investigation will establish facts about it.
As for problems, there are little conflicts and tension in every family."
Nino Javakhishvili, 31, was the third daughter in a family with five children.
Before the tragedy, Nino was working as a cashier in a hypermarket Carrefour, where she was named the best cashier of 2017. Friends say she was always smiling.
Her 37-year-old husband had his own business distributing construction materials.
Friends say that he was mild-mannered, not an aggressive person, and was working all the time.
Neither, seemed to have any health problems.
Both are described as loving, kind, open-hearted, and honest-minded.
Many think that killing someone was impossible for Lotikashvili.
Her friends remember her husband as a loving, quiet person, but say he sometimes rebuked her in front of guests.
According to her bridesmaid Nino Khmaladze, “I have known her suspected killer since our childhood. He was a
serious, balanced person, never drank alcohol,
but he did not like laughing or loud speaking, and he used to reprove Nino. He was a so-called 'Georgian man.' ”
According to Natia Jvaridze, a former co-worker at the Badagoni wine company,
“Javakhishvili was enthusiastic about the children and her husband.
She always wanted to make surprises for him and buy gifts. “They worked together in wine company “Badagoni”
The couple's three children now live with grandparents from both families.
According to the Ministry of Internal Affairs, the investigation is ongoing under Articles 108 and 115 of the Criminal Code of Georgia, which implies intentional murder and enticement to suicide.
The families are looking forward to the rulings of investigators, which should be available in a month.