მამაკაცებად დამარხული ქალები
საბი ბერიანი, ზიზი შეყილაძე, ბიანკა შიგუროვა - ეს იმ ტრანსგენდერ ქალთა სახელებია, რომელთა ცხოვრებაც ტრაგიკულად დასრულდა. მათ ხშირად იხსენებენ როგორც ლგბტ თემის წარმომადგენლები, ასევე - ადამიანის უფლებადამცველი არასამთავრობო ორგანიზაციები.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებული ინფორმაციის მიხედვით, ბერიანის ცხედარი პეკინის ქუჩაზე, მის მიერვე ნაქირავებ ბინაში იპოვეს 2014 წლის 11 ნოემბერს. მას სხეულზე მრავლობითი დაზიანებები აღენიშნებოდა. პოლიციამ 2 დღის შემდეგ დააკავა ბრალდებული ლევან კოჭლაშვილი, რომელმაც დანაშაულის ადგილის დატოვებამდე, კვალის დაფარვის მიზნით, ბინაში ხანძარი გააჩინა. პირველი ორი ინსტანციის სასამართლომ კოჭლაშვილი მკვლელობის ნაწილში გაამართლა, უზენაესმა სასამართლომ კი ის დამნაშავედ ცნო და 10 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.
შეყილაძეს 2016 წლის 14 ოქტომბერს, ორთაჭალაში დაესხნენ თავს. იგი საავადმყოფოს რეანიმაციულ განყოფილებაში თვეზე მეტხანს იმყოფებოდა, რის შემდეგაც გარდაიცვალა. მას მრავლობითი ჭრილობები ჰქონდა მიყენებული ბლაგვი საგნითა და დანით. შეყილაძეზე სასიკვდილო თავდასხმისთვის გიორგი მურჯიკნელი დააკავეს. მურჯიკნელს თბილისის საქალაქო სასამართლომ 10-წლიანი პატიმრობა მიუსაჯა, წინარე დანაშაულისთვის კი 3 წელი დაუმატა.
შიგუროვას სიკვდილის მიზეზად უბედური შემთხვევა დასახელდა. ოფიციალური ცნობის თანახმად, იგი გაზის გაჟონვის შედეგად გარდაიცვალა. აღსანიშნავია, რომ 2014 წელს, ბერიანის მკვლელობამდე, ბრალდებულმა შიგუროვას მოკვლაც სცადა.
ქალთა ინიციატივების მხარდამჭერი ჯგუფი (WISG) აქტიურად იცავს ტრანსგენდერ ქალთა უფლებებს საქართველოში. ორგანიზაციის იურისტი ციალა რატიანი სასამართლო პროცესებზე გარდაცვლილი ბერიანისა და შეყილაძის ინტერესებს წარმოადგენდა.
რატიანის თქმით, ბერიანის მკვლელი ტრანსგენდერი ქალების აქტიური კლიენტი იყო: „ის არა მარტო საბის იცნობდა, არამედ სხვა ტრანსგენდერ ქალებსაც, რომლებიც მოგვიანებით დაიკითხნენ“.
იურისტმა ასევე გაიხსენა ცნობები შიგუროვაზე თავდასხმის შესახებ: „იმ დღეს, სანამ საბისთან მივიდოდა, მკვლელი მისული იყო ბიანკასთან და ცდილობდა დაეხრჩო. უბრალოდ, გაუმართლა ბიანკას, რომ ის მარტო არ იმყოფებოდა - მისი მეგობარი ბიჭიც იქ იყო და მეზობლებიც შეცვივდნენ“.
„ბიანკამ სასამართლოზე გააჟღერა ძალიან საინტერესო ფრაზა. მისი თქმით, ბრალდებულმა უთხრა, რომ ის ბოლო არ იყო და შემდეგ ლუსისთან აპირებდა წასვლას. საბის ზედმეტსახელი იყო ლუსი. სხვადასხვა ნიკებს იყენებდა სოციალურ ქსელში“.
რატიანისთვის ბუნდოვანია ბერიანის მკვლელობის მოტივი: „ჩვენ ამას, ალბათ, სამწუხაროდ, ვერასოდეს გავიგებთ. საბი გარდაცვლილია, მკვლელი კი ირწმუნება, რომ თავს იცავდა“.
ადვოკატის განმარტებით, ბრალდებულის თავდაპირველმა გამართლებამ ტრანსგენდერ ქალებს სამართალდამცველების მიმართ ნდობა დააკარგვინა: „პოლიციაში აღარ მომყვებოდნენ. მეუბნებოდნენ: მკვლელი გაამართლეს და ჩვენ თავში ჩაგვარტყამენ, ფულს მოგვპარავენ თუ ტყეში დაგვაგდებენ - ვის აინტერესებსო“.
რაც შეეხება შეყილაძის საქმეს, რატიანის თქმით, მსხვერპლი და ბრალდებული ერთმანეთს ქსნის კოლონიიდან იცნობდნენ. „რა ურთიერთობა ჰქონდათ ნამდვილად არ ვიცი. თუმცა, მოგეხსენებათ, რომ ტრანსგენდერები ჩვეულებრივი პატიმრებისგან განსხვავებული სტატუსით სარგებლობენ“.
„ბრალდებულის მეგობარი ქალბატონი 8 თვის ფეხმძიმე იყო და ამავდროულად ეწეოდა სექსუალურ მომსახურებას. ზიზი ამის გამო აღშფოთებული იყო, ეუბნებოდა - ბავშვს მიხედეო და არ უშვებდა სამუშაოდ“.
„როდესაც ეს ბრალდებულმა გაიგო, მივიდა ზიზისთან საქმის გასარჩევად. იქ მოხდა შელაპარაკება... ზიზი კომაში იყო სანამ გარდაიცვლებოდა“.
ორივე ბრალდებული განზრახ მკვლელობის მუხლით გაასამართლეს. თუმცა, რატიანი არც ტრანსფობიურ მოტივებს გამორიცხავს: „ტრანსფობიური ნიადაგი რატომღაც არ გამოკვეთეს. თუმცა, ასეთი სასტიკი  მკვლელობები ალბათ იმიტომაც ხდება, რომ ეს ადამიანები არ მოსწონთ თავიანთი გენდერული იდენტობის გამო“.
რაც შეეხებათ მსხვერპლთა ოჯახის წევრებს, ადვოკატმა დასძინა: „საბის დედა ყოველ სასამართლო პროცესზე ჩამოდიოდა და კინაღამ გულის შეტევა დაემართა, როდესაც პირველი ინსტანციის სასამართლომ ბრალდებული მკვლელობის ნაწილში გაამართლა. ბაბუა კი სამართალდამცველებს ეხვეწებოდა - მომეცით დამნაშავე და მე მოვუვლიო“.
„ზიზის დედაც ყოველ კვირას ჩამოდიოდა შვილის საავადმყოფოში სანახავად. ორივე დედა საკმაოდ მძიმე მდგომარეობაში იყვნენ“.
კითხვაზე, დაიმარხნენ თუ არა მსხვერპლები, როგორც მამაკაცები, რატიანმა განმარტა: „ადამიანი იმარხება, როგორც იმარხება. საბისა და ზიზის საფლავებზე წერია მათი საპასპორტო სახელები. ეს ოჯახის გადასაწყვეტია. სამწუხაროდ, გარდაცვლილი ვერ ამბობს, ესე დამმარხეთ ან - ისე დამმარხეთო“.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადამიანის უფლებათა დაცვის სამმართველოს უფროსმა გოგა ხატიაშვილმა ჩვენთან საუბრისას განიხილა ტრანსგენდერ ქალთა მიმართ ჩადენილ დანაშაულებათა კლასიფიკაცია საქართველოს კანონმდებლობით:
„ფემიციდი არის ქალის მკვლელობა. სამწუხაროდ, ჩვენს ქვეყანას არ აქვს სქესის გენდერული აღიარება. შესაბამისად, სამართლებრივად, ადამიანები ითვლებიან თავიანთი ბიოლოგიური სქესის წარმომადგენლებად. ტრანსგენდერების მკვლელობა კვალიფიცირდება, როგორც ჩვეულებრივი განზრახ მკვლელობა. თუმცა, თუ ადამიანს მოკლავ მისი გენდერული იდენტობის გამო, ეს იქნება პასუხისმგებლობის დამამძიმებელი გარემოება. არ გვაქვს სპეციალური მუხლი, რომელიც ითვალისწინებს კონკრეტულად ტრანსგენდერების მკვლელობის საკითხს. თუმცა, თუ ტრანსგენდერის მკვლელობას საფუძვლად უდევს ჰომოფობიური მოტივები, ზოგადი ნორმები გვეუბნება, რომ ეს ამძიმებს პასუხისმგებლობას“.
„2017 წელთან შედარებით, საქმეებში გვაქვს გაორმაგებული დისკრიმინაციული მოტივების გამოკვეთის შემთხვევები,“ - ამბობს ხატიაშვილი. „სექსუალური უმცირესობების წარმომადგენლებს, როგორც წესი, ჩვენთან პირდაპირი კომუნიკაცია აქვთ. თუმცა, გვაქვს გარკვეული გამოწვევები დამოკიდებულებების თვალსაზრისით. მაგალითად, თავიდან მოგვმართავენ, შემდეგ კი უარს ამბობენ ჩვენთან თანამშრომლობაზე. როდესაც მსხვერპლი არ გვაძლევს ჩვენებას, შემდგომში ძალიან გვიჭირს დამატებითი ფაქტებისა და გარემოებების მოძიება“.
ფსიქოლოგმა თამარ თანდაშვილმა ისაუბრა სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებათა ჩადენის შესაძლო მიზეზებზე: „ყველა საზოგადოებას ჰყავს თავისი ე.წ. „განტევების ვაცები“. ტრანსგენდერების ჯგუფი ხშირად ყველაზე მოწყვლადია, რადგან ისინი კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებენ ისეთ მოცემულობას, როგორიცაა ადამიანის სქესი. საზოგადოების მხრიდან მიუღებლობა კი ზრდის მათზე თავდასხმის ალბათობას“.
„მეორე მიზეზია ფრუსტრაცია,“ - განმარტავს თანდაშვილი. „როდესაც ადამიანი ცხოვრებაში განიცდის ფრუსტრაციას, ის ძალიან ხშირად ირჩევს კონკრეტულ სუბიექტს ან ჯგუფს, რომელზეც შეძლებს თავისი ბოღმა, აგრესია გადმოანთხიოს. როდესაც საზოგადოებაში უკვე არსებობს ჯგუფი, რომელზეც ბოღმის გადმონთხევა დიდს არაფერს წარმოადგენს, მოქმედებაზე ადვილად მიდიან“.
თანდაშვილმა ასევე დასძინა, რომ აღნიშნული დანაშაულები შესაძლოა საკუთარი თავის მიუღებლობითაც იყოს განპირობებული: „არ გამოვრიცხავ ინტერნალიზებული ჰომოფობიის შესაძლებლობას, რაც გამოწვეულია საკუთარი მოუგვარებელი სექსუალური ორიენტაციით. როდესაც ადამიანს აქვს თვით-მიუღებლობა საკუთარი სექსუალური ორიენტაციის გამო, ის ზოგჯერ სხვა ადამიანში ებრძვის ამას. მსგავსი დანაშაული შეიძლება იყოს დამნაშავის მიერ საკუთარი თავის ზიზღის გამოვლენა - იმის ზიზღისა, თუ თავად რას წარმოადგენს, შემდეგ კი ამ ზიზღის ექსტერნალიზაცია სხვა ადამიანზე“.

Lived as Women, Buried as Men
Sabi Beriani, Zizi Shekiladze, Bianka Shigurova -- these are the names of Georgian transgender women known for their tragic ends in Tbilisi. They are often remembered by the LGBT community and human rights NGOs.
As reported by the Ministry of Internal Affairs, Beriani was found dead in her rented apartment on Pekini street on November 11, 2014. She had multiple wounds on her body. Police arrested the perpetrator Levan Kochlashvili two days later. Prior to leaving the crime scene, he had set the apartment on fire. After being exonerated from murder charges in his first two court cases, the Supreme Court eventually found Kochlashvili guilty and sentenced him to 10 years of imprisonment.
Shekiladze died in a hospital over a month after being attacked in Ortachala on October 14, 2016. She suffered numerous wounds from a blunt object and a knife. Giorgi Murjikneli was detained for the deadly attack. He was found guilty by Tbilisi City Court and sentenced to 10 years of imprisonment, in addition to 3 years for a prior crime.
Shigurova’s death was ruled to be a fatal accident due to a gas leak. Her body was discovered on February 4, 2016. On the day Beriani died in 2014, her killer also tried to kill Shigurova.
Women’s Initiative Supporting Group (WISG) aids and defends the rights of transgender women in Georgia. Tsiala Ratiani represented the legal interests of the deceased Beriani and Shekiladze in the courts.
According to Ratiani, Beriani's killer was an active client of transgender women’s sexual services. “He was familiar not only with Sabi, but also other transgender women who were later questioned,” she said.
The lawyer discussed the attack on Shigurova: “Before the perpetrator went to Beriani’s place, he visited Bianka and tried to suffocate her. Bianka was lucky that time as she wasn’t alone. Her boyfriend was there, and the neighbors went in, too.”
“As Bianka stated in court, the accused told her that she wasn’t the last one, and he was going to visit Lucy, too. Lucy was one of Sabi’s nicknames. She used different names in social media.”
Ratiani is unsure about the motive for Beriani's murder: “We’ll probably never know, unfortunately. Sabi is dead, and the murderer claims he was defending himself."
“One of the possible reasons he (the accused) had initially stated was that Sabi owed him 5,000 Lari. As it turned out, the accused himself was in debt to another woman. We also checked Sabi’s personal bank account and she had over 4,000 Lari. Therefore, she had no reason to borrow money from the accused.”
The lawyer also stated that the initial exoneration of the accused made other transgenders lose trust in the authorities: “They wouldn’t go to the police with me. They didn’t see the point of it. If a murderer was exonerated, they had no hope anyone would punish those who hit or robbed them.”
Regarding Shekiladze’s case, Ratiani said the victim and the accused knew each other from the Ksani Colony prison. “I really don’t know what kind of a relationship they had. However, as you may know, transgenders have a different status from regular prisoners in jail.
“The girlfriend of the accused was about eight months pregnant. She was offering sexual services in Ortachala, where Zizi worked as well. Zizi was outraged about it, told her to take care of her child, and wouldn’t let her work.
"When the accused found out, he went to Zizi. They had a conflict, which ended up with Zizi suffering multiple injuries and falling into a coma before she died."
Both perpetrators were charged with premeditated murder. But Ratiani does not exclude transphobic (negative attitudes toward transgenders) grounds.
“When such brutal murders happen, aside from the stated reasons, they happen because the perpetrators probably dislike the victims because of their gender identities.”
As for the victims’ family members, the lawyer added: “Sabi’s mother attended all court meetings. She almost had a heart attack when the accused was exonerated from murder charges in the first two trials. Sabi’s grandfather was pleading with the authorities to hand the accused to him.”
"Zizi’s mother would often visit her daughter in the hospital. Both mothers were in very tough shape since their children were so ruthlessly attacked.”
Asked if victims are buried as men, Ratiani replied: “Passport names are written on both Sabi and Zizi’s graves. It’s up to a family to decide. Unfortunately, the deceased can’t tell how they wish to be buried.”
The Head of the Human Rights Defense Department at the Ministry of Internal Affairs Goga Khatiashvili discussed the status of crimes against transgender women in Georgian legislation:
“Femicide is the murder of women. Unfortunately, our legislation does not recognize gender identity. Therefore, legally, people are categorized by their biological sex. Murders of transgender women are generally categorized as regular premeditated murders. However, if it’s revealed that a person was murdered because of gender identity, we will (prosecute it) as having aggravated circumstances.”
“Compared to 2017, we received twice as many reports with discrimination motives in 2018," Khatiashvili said. "LGBT community members usually have direct communication with us. However, we still face a number of challenges. For example, victims may initially come to us, but later decline to cooperate. When victims don’t cooperate, we then have a hard time proving anything.”
Psychologist Tamar Tandashvili explained possible reasons for committing hate crimes: “There are so-called scapegoats in every society. Transgenders can be especially vulnerable, as they put into question something as basic as their gender. For that reason, many people in our society refuse to accept them. Thus, they are more susceptible to be attacked than others.”
“Frustration is another reason,” she added. “When a person experiences frustration in life, they often become hostile towards a particular person or group. Meanwhile, when there are vulnerable people around, they are more likely to be targeted.”
Tandashvili explained such crimes can also be acts of self-rejection: “There’s also the possibility of internalized homophobia, which is linked to one’s own denial and self-loathing of their real sexual orientation. It is often the reason for homophobic and transphobic attacks.”