ავტორი: ეკა მაღალდაძე
2012 წლის 29 ივლისს მოსკოვის პროსპექტზე მდებარე პარკში გამვლელმა ქალმა ტელეფონის ზარის ხმა გაიგონა. მობილურს დიდხანს არავინ პასუხობდა. დაეჭვებულმა ქალმა პარკის სიღრმეში გარდაცვლილი ქალის სხეული იპოვა. ჟუჟუნა ინაშვილი 28 წლის იყო, როდესაც ის საკუთარმა ყოფილმა ქმარმა, 33 წლის ლაშა მიფჩუანმა მოკლა.
მკვლელობამდე მან ყოფილ ცოლს სცემა და შემდეგ ქვის დარტყმით მოკლა. დილით სახლში დაბრუნებული შვილის შარვალზე დედამ სისხლის ლაქები შენიშნა, კითხვაზე მიფჩუანმა უპასუხა, რომ წინა ღამით ყოფილი ცოლი მოკლა. მამის პასუხი ამ დროს სახლში მყოფმა ორმა მცირეწლოვანმა გოგონამაც გაიგონა.
მიფჩუანი და ინაშვილი მკვლელობამდე 5 თვით ადრე დაშორდნენ, მაგრამ ყოფილი ქმარი ქალის ნახვას ხშირად ცდილობდა. იანა ინაშვილი, მოკლულის და იხსენებს, რომ ჟუჟუნას ქმრის მუქარის არ ეშინოდა, მიუხედავად იმისა, რომ თანაცხოვრებისას ფიზიკური შეურაცხყოფის მსხვერპლიც არაერთხელ გამხდარა. ჟუჟუნა ფიქრობდა, რომ ქმარი ვეღარაფერს დაუშავებდა.
„რას იზამს, ხომ არ მომკლავს?! - იხსენებს იანა დის სიტყვებს.
„მიყვარდა და იმიტომ მოვკალი“ - უთხრა მიფჩუანმა სასამართლოს. ჟუჟუნა ინაშვილის მკვლელობის შესახებ აღძრული სისხლის სამართლის საქმის ნომერი შემდეგია: N010021112001.
მსხვერპლის დედა, თამარ ინაშვილი ამბობს, რომ ჩხუბი, ყვირილი და ცემა მისი შვილის ოჯახში იშვიათი არ იყო. ზოგჯერ ჟუჟუნას მთვრალ ქმართან გამკლავებაში მეზობლებიც კი ეხმარებოდნენ. 10-წლიანი თანაცხოვრების შემდეგ, საბოლოოდ, ჟუჟუნამ განქორწინება გადაწყვიტა. მძიმე სოციალური მდგომარეობის გამო იძულებული გახდა ორი მცირეწლოვანი ქალიშვილი დედამთილთან დაეტოვებინა.
საქართველოს მთავარი პროკურატურის მონაცემების მიხედვით, 2014 წლის 11 თვის განმავლობაში, ოჯახში ძალადობის ნიადაგზე 19 მკვლელობა მოხდა. თუმცა როგორც ირკვევა, სტრუქტურა გენდერული ნიშნით განცალკევებულ სტატისტიკას არ აწარმოებს. თუმცა შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ მოწოდებული მონაცემების თანახმად, 2014 წლის პირველი ათი თვის განმავლობაში 68 განზრახ მკვლელობიდან (სისხლის სამართლის კოდექსის 108 მუხლი) 66 ბრალდებული მამაკაცი იყო, 18 ქალი კი - მსხვერპლი. 6 ქალი ქმრის მიერ იყო მოკლული, სამი - ვაჟის მიერ. რაც შეეხება დამამძიმებელ გარემოებებში ჩადენილ განზრახ მკვლელობებს, 11 ასეთი დანაშაული დაფიქსირდა, მათგან 11 ბრალდებული მამაკაცი იყო, 1 - ქალი და ერთიც - დაუდგენელი. 16 მსხვერპლიდან კი 8 ქალი იყო. ორი მათგანი ქმარმა მოკლა, ერთი - მამამთილმა, სამი კი - პარტნიორმა.
ქალთა მიმართ ძალადობისა და გენდერული ნიშნით ჩადენილი მკვლელობების წინააღმდეგ თბილისსა და საქართველოს სხვა ქალაქებში არაერთი დისკუსია თუ საპროტესტო აქცია გაიმართა. არასამთავრობო ორგანიზაციების ნაწილი და ფემინისტთა ჯგუფები ამ ტიპის დანაშაულების რაოდენობის გაზრდაში მთავრობას ადანაშაულებენ. ბრალდებების პასუხად, შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებმა რამდენჯერმე განაცხადეს, რომ ამ საკითხებზე პოლიციელებს დაატრენინგებენ.
თუმცა ფილოსოფოსი ლელა გაფრინდაშვილი ფიქრობს, რომ რამდენიმედღიანი ტრენინგები და სემინარები არაფერს შეცვლის.
„აუცილებელია, რომ პოლიციაში დასაქმებულმა ადამიანებმაც კრიტიკულად შეაფასონ საკუთარი ღირებულებები, კულტურული თუ ტრადიციული შეხედულებები და მიდგომები იმ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, რასაც ამ სემინარებზე მიიღებენ, ტრენინგები უნდა იყოს სისტემატური, შედეგები კი - გაზომვადი“, - ამბობს გაფრინდაშვილი.
ადამიანები, რომლებიც ქალთა მიმართ ძალადობის ფაქტებს აპროტესტებენ, ფიქრობენ, რომ ხელისუფლებამ გენდერულად მგრძნობიარე კანონმდებლობის შემუშავებასა და მისი ეფექტური აღსრულების მექანიზმების შემუშავებაზე უნდა იზრუნოს; გაატაროს პრევენციული ღონისძიებები და ცნობიერების ასამაღლებელი კამპანიები; იყოს გენდერული ნიშნით ჩადენილი დანაშაულების სათანადო გამოძიებისა და მკაცრი სასჯელის გარანტი.
ბაია პატარაია, ადვოკატი და „ფემინისტთა დამოუკიდებელი ჯგუფის“ წევრი, ფიქრობს, რომ ოჯახში ძალადობისა და გენდერული ნიშნით ჩადენილი დანაშაულების გამომძიებაც ხშირად შეუსაბამოდ ხდება, რადგან თავად პოლიციელები არ რეაგირებენ სათანადოდ ოჯახში კონფლიქტების შემთხვევებზე. პატარაიას ამის დასტურად ოჯახში ძალადობის შემთხვევებზე პოლიციის მიერ გამოწერილი შემაკავებელი ორდერების რიხვი მოჰყავს. მაგალითად, 2012 წელს სულ 307 შემაკავებელი ორდერი გამოიწერა, 2013 წელს მათი რიცხვი 204-მდე შემცირდა. ეს მაშინ, როდესაც შსს-ის მონაცემებით, მხოლოდ 2013 წელს ოჯახში კონფლიქტის 1578 შემთხვევა დაფიქსირდა - რაც თითქმის 7-ჯერ აღემატება გამოწერილი შემეკავებელი ორდერების რაოდენობას.
პატარაიას თქმით, ქართული საზოგადოება დიდი სოციალური ცვლილებების წინაშე დგას. ქალები სწორედ ახლა იწყებენ საკუთარი უფლებებისთვის - დამოუკიდებლობისა და არჩევანის თავისუფლებისთვის ბრძოლას, ახლა იწყებენ საკუთარი ცხოვრების შესახებ გადაწყვეტილებების მიღებას.
„მაგრამ ისინი კვლავ ეჯახებიან პრობლემებს საკუთარი ქმრებისგან, ძმებისა თუ მამებისგან, უპირისპირდებიან აგრესიასა და ძალადობას, რომელიც ზოგჯერ სიკვდილითაც კი სრულდება“, - ამბობს პატარაია.
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის თანახმად, ქალთა მიმართ ძალადობა ყველა სოციალურ-ეკონომიკურ კლასში გვხვდება, მაგრამ სიღარიბეში მცხოვრები ქალები ძალადობის მსხვერპლნი უფრო ხშირად ხდებიან. ამასთან, სხვადასხვა თეორიის თანახმად, რთულ ეკონომიკურ მდგომარეობაში მყოფი მამაკაცები (მაგ. უმუშევრობა, დაბალი სოციო-ეკონომიკური სტატუსი, განათლებისა და პროფესიული განვითარების შესაძლებლობის ნაკლებობა ) უიმედობისა და ფრუსტრაციის გამო მეტად სჩადიან ძალადობრივ ქმედებებს.
„აშკარაა, რომ სიღარიბე და მასთან ასოცირებული სტრესორები ზრდის ქალთა მიმართ ძალადობის შემთხვევს, მაგრამ უფრო მეტი კვლევაა საჭირო იმისათვის, რომ სრულად გავიგოთ კავშირები მათ შორის. ამავე დროს აღსანიშნავია, რომ ღარიბ ქალებს, რომლებიც ძალადობის მსხვერპლნი არიან, ნაკლები რესურსი აქვთ ოჯახში ძალადობისგან თავის დასაღწევად“, - ასე აღწერს ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაცია ძალადობის ციკლს სიღარიბეში მცხოვრები ქალებისთვის.
„ძალადობის მთავარი მიზეზი მის მიმართ მიმღებლობის არსებობაა. სოციალური პრობლემები: სიღარიბე თუ ალკოჰოლი არის წამქეზებელი, დამატებითი ფაქტორები, მაგრამ არა - მიზეზები. ქალები მეტად მოწყვლადები არიან სიღარიბის მიმართ, მაგრამ რატომ სჩადიან ისინი ნაკლებ მკვლელობას? და რატომ გვევლინებიან მეტწილად მსხვერპლებად? ჩვენი კულტურა სავსეა მიდგომებით, რომლებიც არ ეფუძნება თანასწორობის პრინციპებს, და ძალადობა ქალთა მიმართ არის ჩვენი ყოველდღიური ურთიერთობების ნაწილი“, - ამბობს ლელა გაფრინდაშვილი.
„ოჯახში ძალადობის კვლევა საქართველოში“ (ჩიტაშვილი და სხვები, 2010) აჩვენებს, რომ საზოგადოების შეხედულებით, ქალები უნდა იყვნენ ქმრების მორჩილნი, უნდა მოითმინონ ოჯახში ძალადობა ქმრისა თუ პარტნიორის მხრიდან და განქორწინება აღიქმება როგორც ტრაგედია. გამოკითხულ ქალთა 78%-ს მიაჩნია, რომ ოჯახური პრობლემები „ოჯახში უნდა დარჩეს“, 52 % ფიქრობს, რომ თუ კი მამაკაცი ქალს ცუდად ექცევა, ოჯახის სხვა წევრები არ უნდა ჩაერიონ, 30.7 % ფიქრობს, რომ ოჯახში ძალადობა ძალიან პირადულია და კანონი ამას არ უნდა არეგულირებდეს. გამოკითხულთა 34 %-ს კი მიაჩნია, რომ ცოლის ცემა ზოგიერთ შემთხვევაში გამართლებულია.
როგორც ფემინისტები მიიჩნევენ, ქალების მიმართ ძალადობა ინსტიტუციონალიზებულია ოჯახებში, სოციალურ და ეკონომიკურ კონტექსტში, კულტურული და რელიგიური ტრადიციებით. შედეგად, ბევრი ადამიანი არ მიიჩნევს ქალზე ძალადობას დანაშაულად, რასაც ხშირად დაუსჯელობამდე მივყავართ. ეს პრობლემა მხოლოდ საქართველლოსთვის არ არის უნიკალური.
ევროკავშირის Daphne Programme (Community Action Programme to Fight Violence Against Women and Children) -ის ერთ-ერთი კვლევა უჩვენებს, რომ ყოველწლიურად ევროპაში დაახლოებით 3500 მკვლელობა ხდება, რომელიც პარტნიორის მხრიდან ძალადობას უკავშირდება. პარტნიორის ან ოჯახის წევრის მიერ ჩადენილი ჰომიციდების შემთხვევებში მსხვერპლთა 77 % ქალია. 35-44 წლის ასაკის ქალებში რისკი შესამჩნევად მაღალია.
ფილოსოფოსი ლელა გაფრინდაშვილი მთელი საზოგადოების - მედიის, სამთავრობო და არასამთავრობო სექტორის პასუხისმგებლობას უსვამს ხაზს.
„ჩვენ ყველამ უნდა ვიგრძნოთ პასუხისმგებლობა იმ მკვლელობებზე, რომლებიც ჩვენს კულტურაში ქალზე ძალადობის მიმართ მიმღებლური დამოკიდებულების ბრალია. მაგრამ ამ ყველაფერზე პასუხისმგებელი ხელისუფლებაა, რადგან სწორედ მხოლოდ მას აქვს ყველაზე მეტი რესურსი მოახდინოს ამ შემთხვევების პრევენცია“, - ამბობს გაფრინდაშვილი.
ქალთა უფლებების დამცველების აზრით, მკაცრი საკანონმდებლო ნორმების შემუშავება და იმპლემენტაცია, ასევე გენდერულად მგრძნობიარე პოლიტიკის გატარება, ცნობიერების ამაღლების კამპანიები ყველაზე დონეზე, ძალადობის მსხვერპლი ოჯახებისა და ქალების მხარდაჭერა, მათი სოციალური, ეკონომიკური და პოლიტიკური უფლებების რეალიზაცია და ქალებისა და მამაკაცების განათლება - ის აუცილებელი ნაბიჯებია, რომლებიც ხელისუფლებამ უნდა გადადგას.

Confession after the murder
On July 29, 2012, a woman walking past a park on Moskovi Avenue in Tbilisi heard the sound of a cellphone. It was ringing again and again near the badly beaten body of Jhujhuna Inashvili, 28, who had been killed by her ex-husband.
Lasha Mipchuani, 33 committed the murder. He beat his ex-wife and then smashed her head with a stone. Mipchuani went home, and after his mother asked about blood spots on his trousers, he told her what he did. His two daughters heard him say it and went into shock.
Lasha Mipchuani and Jhujhuna InashviliMipchuani and Inashvili were already divorced for more than five months, but he still was trying to see her. Iana Inashvili remembers that her sister was not really afraid of her husband’s threats, even when he was beating her while they were living together. she thought he would not harm her any more.
"What will he do? Kill me?" Inashvilli remembers her sister saying.
“I did it because I loved her,” Mipchuani told the court.
The criminal case is investigated under case number: N010021112001
The victim’s mother, Tamar Inashvili, also says that quarrels, shouting and beatings were common in their family. Even the neighbors sometimes helped the victim to deal with her drunk husband. After 10 years, she finally decided to divorce, but because she was poor, she chose to leave her two daughters with her mother-in-law.
A growing number of discussions, protest meetings and other activities have been held in Tbilisi and other cities of Georgia on the topics of violence against women and gender-based killings. Several civil society organizations and feminist groups blame the government for the increase in these crimes. In response, the Ministry of Internal Affairs announced several times that they are fighting domestic violence and they will train police on these issues.
But philosopher Lela Gaprindashvili doesn't think that a couple days of police training will change anything. “There is a need to criticize their own beliefs, cultural and traditional attitudes, based on the information they are getting in these trainings. Seminars should be permanent and the results measurable,” say Gaprindashvili.
People involved in protests recommend that the government should work on gender sensitive legislation and implementation of it, raise awareness about gender equality, guarantee effective mechanisms of prevention, and require strict punishment for those who commit gender-based crime.
Baia Pataraia, a lawyer and the member of the “Independent Group of Feminists”, thinks that investigations of such crimes are often not conducted appropriately because even policemen do not look at them seriously and do not react to domestic conflicts as they should.
Pataraia gives an example of statistics for signing restraining orders, which are filled out by police who see domestic violence.
In 2012 there were 307 restraining orders, and in 2013 only 204. According to the Ministry of Internal Affairs, in 2013 alone there were registered 1,578 cases of domestic conflict, almost seven times more than the number of restraining orders that were signed.
Pataraia also points out that Georgian society is facing social changes. Women have just started fight for their rights, independence and freedom of choice, and they are starting making their own decisions about their lives.
“But they are still facing problems from husbands, brothers and fathers. Often they face aggression and violence, which sometimes ends with death,” says Pataraia.
According to the World Health Organization, violence against women occurs in all social and economic classes, but women living in poverty are more likely to experience violence. A number of theories state that men in difficult economic circumstances (e.g. unemployment, little job autonomy, low socio-economic status or blocked advancement due to lack of education) may resort to violence out of frustration, and a sense of hopelessness:
“It is clear that poverty and its associated stressors are important contributors to violence against women, but more research is needed to fully understand the connections between them. At the same time, poor women who experience violence may have fewer resources to escape violence in the home,” is how the WHO explains this circle of violence.
“The main reason for violence is the idea that it is acceptable. Social problems, poverty, life conditions or alcohol are supportive factors, but not the reasons. Women are more vulnerable to poverty, but why do they commit very few murders, and why are they the victims in almost every case? Our culture is full of approaches which are transmitted via education, but that are not also based on equality principles, and violence against women is part of our everyday relationships,” says Gaprindashvili.
Research on domestic violence in Georgia (Chitashvili and others, 2010) shows that according to public perception, women should be obedient to husbands, should endure domestic violence from a husband or partner, and that divorce is perceived as a tragedy. According to one poll, 78% of women think that domestic problems “should stay in family”; 52% of women thinks that if a man treats a woman in a bad way, other members of the family should not interfere; 30.7% of women think that domestic violence is very personal and the law should not intervene; and 34% of women consider that beating wife is justified in some circumstances.
As feminists see it, violence against women is institutionalized through family structures, social and economic frameworks, and cultural and religious traditions. As a result, many people do not recognize that violence against women is in fact a crime, which often leads to impunity.
This problem is not unique to Georgia. One study from the European Union Daphne Programme (Community Action Programme to Fight Violence Against Women and Children) indicates that there are approximately 3,500 intimate partner violence-related deaths every year in Europe. Women account for more than 77% of all victims of intimate partner and/or family-related homicide, with women between the ages of 35 and 44 at noticeably higher risk.
Gaprindashvili underlines the responsibility of all society -- media, public, NGO sector -- but especially of the government.
“We all should feel responsibility for the murders which are the result of acceptable violence towards women in our culture. But government is responsible and has the resources to prevent that kind of cases,” claims Gaprindashvili.
According to women's rights activists, steps that need to be taken include development and implementation of strong legislation; gender sensitive law enforcement policies and protocols; promotion of awareness at the grassroots level; support for individuals and families experiencing violence; realization of women’s social, economic and political rights; and educating men and boys, and women and girls.