ავტორი: ტატიანა ტუჟილკინა
გამოძიება, რომელიც ერთ წელიწადს გაგრძელდა, სასჯელი, რომლის დადგენასაც ხუთი საათი დასჭირდა - ეს რიცხვები უკავშირდება არადამიანური ქმედების ჩადენის სულ ათიოდე წუთს, როცა მამაკაცმა ორსული ცოლი და ექვსი მცირეწლოვანი (ერთიდან შვიდ წლამდე ასაკის) შვილი მოკლა.
2015 წლის 26 ივნისის დილას, რუსეთში, ნიჟნი ნოვგოროდში მცხოვრებ ოლეგ ბელოვს მეუღლესთან ჩხუბი მოუხდა. შემდეგ კი ათ წუთში, სიცოცხლეს მთელი ოჯახი გამოასალმა: ახალგაზრდა ორსული ცოლი და ექვსი შვილი: 7 წლის ალენა, 6 წლის ფედორი, 5 წლის სონია, 3 წლის ნიკიფორი, 2 წლის ილია და 1 წლის დაშა.
მკვლელობის შემდეგ, ბელოვი ერთი კვირის განმავლობაში ალაგებდა სახლს, რათა მოესპო დანაშაულის ყველანაირი კვალი. გვამები დანით მცირე ნაწილაკებად დაჭრა და ცელოფნის პარკებში გადაანაწილა.
2015 წლის 4 აგვისტოს, ნიჟნი ნოვგოროდის ოლქში, ვერჰნეპეჩერსკაიას ქუჩის #9 სახლში პოლიციამ დანაწევრებული ცხედრები აღმოაჩინა. პოლიციამ ბელოვის უამრავ თითის ანაბეჭდსაც მიაგნო.
რა გახდა დანაშაულის ჩადენის მიზეზი? მიზეზი იყო ის, რომ ცოლ-ქმარი ვერ შეთანხმდა ვარცხნილობაზე, თუ როგორ შეეჭრათ თავიანთი ვაჟისთვის თმა. რამდენიმე წუთში ბელოვმა მოთმინება დაკარგა და თავის 31 წლის ცოლს, იულია ზაიცევას სილა გააწნა. ქალმა შეჰკივლა და საშველად მეზობელთან გაიქცა. მეზობელი, ნატალია პონომარევა ამბობს, რომ ბელოვმა ცოლს მიაკითხა და უკან წაიყვანა. იულიამ პოლიციაში დარეკვა სცადა, მაგრამ მეუღლემ შეაჩერა. რამდენიმე წუთში პონომარევამ საზარელი კივილი და ბავშვების ტირილი გაიგონა, შემდეგ კი სრული სიჩუმე ჩამოწვა.
„რამდენიმე საათში, ჩემს ბინაში ოლეგი შემოვიდა და კალათით ჟოლო შემომიტანა, - იხსენებს პონომარევა, - მთხოვა, არავის გაეგო მათი ჩხუბის შესახებ და დააყოლა, რომ იულია და ბავშვები სოფელში გაემგზავრნენ, სადაც სექტემბრამდე დარჩებოდნენ“.
მეზობლის აღწერით, იულია წყნარი, კეთილი გულის ქალი იყო. ბელოვი კი, რომელიც ახლა 54 წლისაა, „გულჩათხრობილი, ჩუმი კაცი“.
„ყველა უფრთხოდა მას. ბავშვებსაც ეშინოდათ მამის და ამიტომ აკეთებდნენ ყველაფერს, რასაც მამა იტყოდა“.
2014-15 წლებში პოლიციაში იულიას ნომრიდან 39 ზარი შევიდა. 2015 წლის ივნისში პოლიციას იულიამ 12 დღის განმავლობაში რვაჯერ დაურეკა. საქმეში არსებული მასალების მიხედვით, ბოლო ზარი 26 ივნისის დილას, 7 საათსა და 13 წუთზე შევიდა და სულ რამდენიმე წამს გაგრძელდა:
„მკლავს!“
პოლიცია, გისმენთ”...
ბელოვმა სამზარეულოს დანას დასტაცა ხელი და შვილების თვალწინ ხუთჯერ ჩაარტყა ცოლს. შემდეგ ეცა ბავშვებს და სათითაოდ მოკლა ყველა - ისინი ზედმეტად პატარები იყვნენ იმისთვის, საკუთარი თავის დაცვა შეძლებოდათ.
სასამართლო სხდომაზე ბელოვმა ბავშვების დახოცვის ფაქტი ასე ახსნა: არ სურდა ისინი ობოლთა თავშესაფარში დაეტოვებინა.
სასამართლოს დროს ჩატარებული ფსიქოლოგიური კვლევების მიხედვით, ბელოვს გონებრივი პრობლემები ჰქონდა, მათ შორის: „დომინირებისკენ მიდრეკლიება, საკუთარი გადაწყვეტილებების შეუმცდარობაში სრული რწმენა, ნეგატიურ მოვლენებზე ფიქსაციის ტენდენცია და დანაშაულის განცდის ნაკლებობა“.
თუმცა, ამ მკვლელობების დროს გადადგმული თითოეული ნაბიჯი განზრახ იყო ჩადენილი. სახლთან ახლოს მდებარე ბაღაზიაში ბელოვმა იყიდა შუქის შეღწევისგან დაცული პოლიეთილენის პაკეტები, წებოვანი ლენტა და გადასაყვანი ქაფი, რათა შესასვლელი კარის ღრიჭოები ამოევსო და გვამების სუნს გარეთ არ გამოეღწია. სასამართლო დარბაზში ბელოვმა თქვა, რომ დანაშაულის ჩადენამდე ინტერნეტში უყურებდა ვიდეოებს, თუ როგორ შეიძლება ადამიანი მოკლა სწრაფად.
სასამართლოს მასალებში ასევე ჩანს, რომ 2010 წელს სხვა ჩხუბის დროს, იულიამ გაყრაზე დაიწყო ლაპარაკი, ქმარი გაბრაზდა და ნაჯახის ბლაგვი პირი თავში ჩაარტყა -შესაშინებლად. ამან გაჭრა. ქალმა შემთხვევის შესახებ პოლიციას არ განუცხადა.
2015 წელს იულიამ პოლიციაში განაცხადა ცემის შესახებ, მაგრამ განცხადება მალევე უკან გაიტანა. სასამარლო სხდომაზე გამოსული მოწმის თქმით, ბელოვი ცოლს აშინებდა, ბავშვს თავს მოვაჭრი, თუ ბრალდებას უკან არ გაიტანო.
სასამართლოს მონაცემებით დასტურდება, რომ იულიას სერიოზულად ჰქონდა გადაწყვეტილი, გაყროდა ქმარს. განაცხადი სასამართლოშიც შეეტანა და პირველი მოსმენა 27 ივნისს იყო ჩანიშნული - მისი და ბავშვების მკვლელობიდან ერთი დღის მერე.
იულია პატარა ქალაქ კოვროვში გაიზარდა. ნიჟნი ნოვგოროდში სულ რვა წელიწადს დაჰყო. 24 წლის იყო, როცა 44 წლის ბელოვს გაჰყვა ცოლად და მათი პირველი შვილი ალენა მალევე დაიბადა. მკვლელობის მომენტში იულია მეშვიდე ბავშვს ელოდა.
ცოლ-ქმარი ქალაქის ცენტრთან ახლოს, პრესტიჟულ საცხოვრებელ კორპუსში სამ საძინებლიან ბინაში ცხოვრობდნენ. ბელოვი არ მუშაობდა და ყოველთვიურად იღებდა დახმარებას, როგორც შეზღუდული შესაძლებლოის მქონე. ეს ბინა ბელოვის ოჯახს მთავრობამ გადასცა, როგორც მრავალშვილიან ოჯახს, რომელსაც 3 შვილზე მეტი ჰყავდა.
იულია ძალიან აქტიურობდა ონლაინ, აქვეყნებდა თავისი დიდი ოჯახის ფოტოებს და ტოვებდა კომენტარს სხვადასხვა საკითხზე: ახალ ამბებზე, ისტორიაზე, პოლიტიკაზე. ხშირად ხუმრობდა. რეალურ ცხოვრებაში კი სრულიად სხვანაირი ადამიანი ჩანდა. მეზობელ პონომარევას დაკვირვებით, იულია თავისი ქმრის ძლიერი გავლენის ქვეშ იმყოფებოდა. ვეგეტარიანელიც გახდა, ხორცს არც ბავშვებს აჭმევდა.
„დიდად კომუნიკაბელური არ იყო, - იხსენებს პონომარევა, - ძირითადად ჩუმად იყო, ანდა მხოლოდ მოკლედ მპასუხობდა. დაბალი, წყნარი ხმა ჰქონდა. სახეზე სულ თმა ჰქონდა ჩამოყრილი, თითქოს, სახის დამალვა სურდა“.
საოჯახო ფსიქოლოგი რუზანა არაკელიანი ამბობს: „საგულისხმოა ის, რომ ქალისთვის იოლი უნდა იყოს ქმრისგან წასვლა, თუ ქმარი ურტყამს, შეურაცხყოფს, აუპატიურებს - ასეთ შემთხვევაში წასვლის გადაწყვეტილების მიღება ქალს არ უნდა გაუჭირდეს. თუმცა, ძალადობრივ ინციდენტებს ცვლის წყნარი ფაზები და ამ დროს ქალი ტირან ქმარში ძველ პრინცს ხედავს. აქედან გამომდინარე, ქალს ურთიერთობის დასრულება კი არ სურს, არამედ ამ ურთიერთობაში არსებული ძალადობის დასრულება, რაც, რა თქმა უნდა, არ შეიძლება მოხდეს, თუ იმავეს ტირანიც არ მოისურვებს, ტირანს კი, ცხადია, ასეთი რამ არასდროს უნდა“.
არაკელიანის თქმით, ძალადობრივი ინციდენტის შემდეგ ქალი უმრავლეს შემთხვევაში განიცდის ბრაზს, რამაც ქმრის დატოვება უნდა გაუადვილოს, თუმცა, შემდეგ, მორიგ ინციდენტამდე, ემოციები უფერულდება:
„ქალებზე მოქმედებს კულტურული ფასეულობები და შეხედულებები, რაც მშობლებმა ჩაუნერგეს. ქალმა, მაგალითად, შეიძლება ირწმუნოს, რომ:
არაკელიანი ამბობს, რომ შეუძლებელია ტირანი ქმრის გარდაქმნა. მისი თქმით, ერთადერთი გამოსავალი ასეთი ქმრისგან წასვლაა.
დაპატიმრების შემდეგ, ბელოვმა აღიარა მკვლელობები და დეტალურად აღწერა, თუ როგორ მოკლა ოჯახის წევრები. თუმცა, სასამართლოს დარბაზში ყველაფერი უარყო. სასამართლომ, წარმოდგენილი ნივთმტკიცებების საფუძველზე, ბელოვს სამუდამო პატიმრობა მიუსაჯა.
ორსული ქალისა და ექვსი მცირეწლოვანი ბავშვის მკვლელობის ამბავმა გავლენა მთელ რუსულ საზოგადოებაზე მოახდინა. ინტერნეტი გადაივსო სათაურებით:
„მანიაკი ბავშვების მკვლელი ოლეგ ბელოვი სასამართლო დარბაზში ცრემლად დაიღვარა...“ (რენ-ტივი);
„მკვლელი მამა, შიზოფრენიით შეპყრობილი ოლეგ ბელოვი: „ნებისმიერი ადამიანის მოკვლა შემიძლია“... („კომსომოლსკაია პრავდა“).
იმავდროულად, ინტერნეტში გაჩნდნენ ოლეგ ბელოვის დამცველებიც.
ერთ-ერთი გვერდზე - სახელწოდებით „ოლეგ ბელოვის მხარდასაჭერად“, რომელიც გახსნილია რუსულ სოციალურ ქსელში, Vkontakte - წერია, რომ ოლეგი დამნაშავე არაა. ამ ვებგვერდის მომხმარებლები ბელოვის გამართლებას კვლავ ელოდებიან.
ამავე გვერდზე გავრცელებულია ბოლო ინფორმაცია, რომლის მიხედვითაც, ბელოვს ახლა შეყვარებული ჰყავს - თაყვანისმცემელი, რომელთან დაქორწინებასა და შვილის გაჩენასაც გეგმავს.

Familicide in Russia
One year for investigation, 5 hours for sentence, 10 minutes for unhuman murder of pregnant wife and six young children.
On the morning of the 26 June 2015, in Nijni Novgorod, Russia, Oleg Belov had an argument with his wife. In ten minutes, Oleg annihilated his whole family: pregnant wife and six young children. After the murder, Belov has been staying at home one week, trying to hide all traces of the crime. Oleg Belov dismembered bodies with a hatchet into many fragments and put into polymer packages. On the 4 August, police found corpses in their flat, Nizhny Novgorod district, on the Verhnepecherskaya Street, 9. There, the police found lots of Belov`s fingerprints.
What was the reason for the crime? The couple could not make a decision - how to cut their son’s hair. In few minutes Oleg Belov lost control and slapped Yuliya on her face. The woman cried and ran for help to their neighbor.
Ponomareva Natalia, Belov`s neighbor, said that Oleg took his wife and after few minutes she heard a sharp scream, cries of children and then silence. After that Natalia did not hear any sounds from Belov`s flat.
“Several hours later, Oleg came to my flat and gave me bucket of raspberry, asking nobody to talk about the scandal. He also said that Yuliya with children had gone to the village until September”.
The neighbor describes Yuliya as a calm, benevolent woman while “Oleg Belov was a cagey and silent man”.
“All of them were afraid of him. Children were very afraid of his father so they did everything what Oleg said”.
With no help from the neighbor, Yuliya tried to call the police but the husband stopped her.
39 calls was recorded by police for the period from 2014 to 2015 from Yuliya`s number. In June 2015 police received 8 calls in 12 days. According to case materials, the last call was at 7.13 morning on 26 June, lasted few seconds:
“ - Killing me!
-Police, Listening…”
Belov took a kitchen knife and stabbed woman five times in front of small children. After killing his wife, the man immediately killed all his young children. By reason of the small age, children were not able to defend themselves.
During the court session Belov said that he killed children because he did not want to leave them alone in the orphanage.
According to the psychological analysis of the case materials Oleg Belov, had mental problems. He had “tendency to dominate, confidence in the correctness of his decisions, tendency to fix on negatively colored events and lack feeling of guilty”. However, all actions in this crime were premeditated. In the store near his house, Belov bought light-proof polyethylene packages, an adhesive tape, mounting foam, which sealed the gaps between the entrance door and the jamb, so that cadaver smell do not go out. In the courtroom Belov says that before the crime he watched in the Internet ways to kill quickly.
The case materials shows that in 2010 during another quarrel, when Yuliya started talking about divorce, her husband became angry. He hit the woman with the ax's head, trying to beat slightly, just to scare his wife. And it worked. The woman did not involve Belov to criminal responsibility because of the great fear.
In 2015 Yuliya reported an allegation of beating to the police but suddenly took it back. According to a witness in the courtroom, Belov threatened his wife that “he would cut off the child's head if she did not take back the allegation”.
Judicial acts confirm that in June Yuliya seriously intended to divorce with Oleg Belov. She filed an application to the court and the trial must be on 27 June 2015. By this time the woman was already killed on June 26.
Yuliya Zaitseva, 31 years old, from small town Kovrov, lived in Nijni Novgorod about 8 years. When she was 24 years old, she married 44 years old Oleg Belov and soon they had a first child, Alena. With her husband they had 6 small children: the oldest child was seven years old, the youngest - one year. At that time, Yuliya was expecting another one. They lived in a prestigious place near the city center, in the municipal three bedroom apartment.
Yuliya had an active online life, posting photos with her big family and writing comments on different topics: news, history, even politic. They were covered with humor. However, in real life, Julia seemed to be a completely different person. According to Ponomareva Natalia, family`s neighbor, Yuliya was “strongly influenced by her husband” she even became a vegetarian did not feed the meat of her children.
“She was not communicative. Mostly, she did not speak or just give small answers. Her voice was quiet. Her face was covered with hair. It seemed that she was trying to hide her face”
Family psychologist Ruzanna Arakelyan, “the main point is that for a woman it would be easy to get away from a man who only beats, insults, rapes her. However, incidents of violence alternate with light periods, when a woman sees in the tyrant the her former prince. Therefore, she wants to the stop not their relations, but the violence in relations. Which, of course, cannot happen without the desire of a tyrant, and he definitely will not want it.”
As Ruzanna Arakelyan says, mostly, after the incident of violence, a woman feels anger, which could induce her to leave her husband, but then emotions fade, until the next incident:
“Cultural attitudes and beliefs learned from parents also affect women. A woman can believe that:
"Without a man, a woman is inferior."
"The woman is responsible for everything that happens in the family."
"If a woman truly loves, she must forgive everything."
"Children need a father."
"Without me, he will lost (will get drunk, commit suicide, etc.)."
It is impossible to re-educate a tyrant husband, the only one way is to leave him.”
After the detention Belov confessed to the police to the murder and described in detail how he killed his family. However, at the court Oleg Belov denied everything. The court, referring to the evidence, sentenced him to life imprisonment.
Brutal murder of a pregnant woman and six small children affected the public all around Russia. The Internet was full of headlines: “Maniac-child killer Oleg Belov burst into tears in the courtroom…” (REN TV), “Father-murderer, schizophrenic Oleg Belov: "I can easily kill anyone …" (Komsomolskaya Pravda). Even foreign journalists did not ignore this case. At the same time, on the Internet appeared defenders of Oleg Belov. According to the page “in support of Oleg Belov” in the Russian social network VKontakte, Oleg is not guilty and they blame child dealers for this murder. This community still is waiting for an acquittal of Belov. According to the latest information from this page, Belov has a girlfriend, “his fan”, with whom Oleg plans to get married and they will have a baby.