მკვლელობიდან თვითმკვლელობამდე
27 წლის ლალი ბალიაშვილი, როგორც სოფელში ამბობდნენ, მისმა თაყვანისმცემელმა, 36 წლის გიორგი (გოგიტა) გელაშვილმა მოკლა.
თვითონ გელაშვილი მკვდარი იპოვნეს იმ ადგილიდან ერთ კილომეტრში, სადაც მოკლა ლალი მოკლა.
საბოლოო ექსპერტიზის დასკვნით, ქალს მკვლელმა თოფი თავში სამჯერ ესროლა, შემდეგ კი ტყვია პირდაპირ მარცხენა ლოყაში მოახვედრა.
შემთხვევის ადგილი, სადაც გელაშვილმა ლალის თავში სამჯერ ესროლალალი ბალიაშვილის მოკვლის შემდეგ, გელაშვილი მეგობრის სახლში წავიდა და თავი საჯინიბოში იმავე თოფით მოიკლა.
ბოდბისხევის უფროსი თაობის მცხოვრებლები ამბობენ, რომ თოფის გასროლის ხმა ბავშვებმა გაიგეს, ზოგიერთს ეგონა, მანქანის ბორბალი გასკდაო, როცა მიირბინეს შემთხვევის ადგილას, მოკლული ქალი ნახეს, მკვლელი კი ვეღარსად შენიშნეს.
„საშნელი ხმა იყო, ბოსტანში ვმუშაობდი, როცა დავინახე მეზობლები მორბოდნენ კივილით, ვიღაცამ ქალი მოკლაო“, - იხსენებს პაპუნა სოლოღაშვილი.
ლალი ბალიაშვილი და გიორგი გელაშვილი ერთად მუშაობდნენ სიღნაღის მუნიციპალიტეტის სამხედრო ჩაწერისა და რეკრუტირების სერვის-ცენტრში, სპეციალისტის პოსტზე.
ლალი ბალიაშვილილალიმ ამ სამუშაო ადგილზე შვიდი წელი გაატარა.
კოლეგების გადმოცემით, ის საყვარელი, სანდო და გულწრფელი ადამიანი იყო.
გიორგი სამსახურიდან მკვლელობამდე ოთხი თვით ადრე წასულა.
კომისარიატის თანამშრომლები მასაც აღწერენ, როგორც მშვიდობიან, წყნარ ადამიანს, რომელზეც ვერავინ წარმოიდგენდა, რომ ღვარძლიანი, ანდა ბოროტმოქმედია.
გიორგი მარტო ცხოვრობდა, ჰყავს ძმა, რომელიც თავის ცოლთან და შვილებთან ერთად ცალკე ცხოვრობს.
ლალის დედა იხსენებს, რომ გელაშვილი ლალის მოსვენებას არ აძლევდა და გამუდმებით ცოლობას თხოვდა. ლალის ოჯახი ძალიან დარდობდა შვილზე და სწორედ ამიტომ დედამ, მაია ჯანყარაშვილმა სიღნაღის დეპუტატს - გელა გელაშვილს მიმართა (დეპუტატი გელაშვილი გარდაცვლილ გელაშვილს არაფრით ენათესავება).
ლალი ბალიაშვილის დედის თქმით, გელაშვილი კომისარიატის კედლებზე ლალის შესახებ შეურაცხმყოფელ ტექსტებს წერდა, ეხებოდა მის რეპუტაციას, ხმას უვრცელებდა, რომ ლალი მეძავია.
კომისარიატის კედელი, სადაც გელაშვილი ლალის შეურაცხმყოფელ ტექსტებს ტოვებდა
ლალი სიღნაღში ცხოვრობდა, მაგრამ მანქანის მართვის გაკვეთილებზე სოფელ ბოდბისხევში დადიოდა, რაც მისი სახლიდან არც თუ ძალიან შორია.
იმ დღეს მართვის გაკვეთილზე ტაქსით წავიდა. ლალი ორი წლით ადრე ქმარს გაეყარა. განქორწინება ოფიციალურად აგვისტოში გაფორმდა, რის შემდეგაც ყოფილი ქმარი იძულებული გახდა ბავშვის საჭიროებებისთვის თანხა გადაეხადა.
მათი გოგონა 3 წლისაა. ფხოველიშვილი სიღნაღის პოლიციის ყოფილი თანამშრომელია. ბალიაშვილის ნათესავების თქმით, ყოფილი ქმარი - ვასილ ფხოველიშვილი - ლალის გარდაცვალებამდე რამდენიმე დღით ადრეც ემუქრებოდა.
ლალი პოლიციაში წავიდა, მაგრამ მისი საჩივარი არ მიიღეს.
სავარაუდოდ ამის მიზეზი ბესო ფხოველიშვილია - სიღნაღის პოლიციის უფროსის მოადგილე და ლალის ყოფილი მეუღლის - ვასილ ფხოველიშვილის ძმა.
გარდაცვლილი ქალის ნათესავები იმასაც ვარაუდობენ, რომ გელაშვილს თავი არ მოუკლავს, ის მოკლეს.
როგორც ბალიაშვილის ოჯახის წევრები ამბობენ, ყოფილი ქმარი ლალის ბავშვის წართმევით ემუქრებოდა. ამის შესახებ ლალიმ 2014 წელს თქვა ხმამაღლა და სიღნაღის პოლიციაში განცხადება შეიტანა.
ლალის ოჯახის თქმით, პოლიციამ არაფერი არ მოიმოქმედა, რის გამოც ბალიაშვილმა საქმე შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალურ ინსპექციაში გადაიტანა.
ლალი ბალიაშვილის ნათესავები
ლალის ნათესავები იხსენებენ, რომ შემაკავებელი ორდერის მიღების შემდეგ ვასილმა მუქარები შეწყვიტა, მაგრამ მალევე მას შემდეგ, რაც ბალიაშვილმა ყოფილი ქმრის სახლიდან თავისი ნივთების წაღება მოითხოვა, მუქარები განახლდა.
უცნაურია, რომ ლალის ტელეფონის ნომერი ხშირად ხვდებოდა შეხვედრებისა და პაემნებისთვის განკუთვნილ ვებ საიტებზე, რის გამოც მას ხშირად ურეკავდნენ უცნობები, ზოგიერთი მათგანი მუქარით სავსე შეტყობინებასაც უტოვებდა.
ბალიაშვილის ნათესავები ამბობენ, რომ ვებსაიტზე მისი ტელეფონის ნომერი ვიღაცამ დადო, აღწერაში კი ეწერა: „ახალგაზრდა ქალი ურთიერთობის მიზნით გაიცნობს მამაკაცს“.
„მახსოვს, ლალი საშინლად ბრაზდებოდა, როცა უცხო კაცი დაურეკავდა და ურთიერთობას შესთავაზებდა“, - იხსენებს ხათუნა ბეჟაშვილი.

Bodbiskhevi, Sighnaghi district Kakheti, on march 19, 2015, Lali Baliashvili (27) was killed by her alleged admirer Giorgi (Gogita ) Gelashvili (36) .
he was found dead 1km away from place where he shot Lali.
As the final expertise the woman was hit in the head with the gun three times and then shot right in the left cheek.
After killing her Gelashvili went to his friend’s house and committed suicide with the same gun at the stabling.
Elderly Residents of Bodbiskhevi say, that kids heard a loud gunshot, some of them though it was car tire blowing up, when they ran to the place they saw young woman killed and killer was nowhere around to be found .
“It was loud noise, I was working in my vegetable garden, I saw my neighbors running and screaming somebody killed a woman. ‘ says Papuna Sologhashvili.
Lali Baliashvili and Giorgi Gelashvili were working together as Specialists at the Military Recording and Recruiting service center of Sighnaghi Municipality.
Lali was working there for 7 years.
Her colleagues describe her as sweet, reliable and honest person.
Giorgi has had left the job 4 month before the murderous event.
Employs at Commissariat say that he was peaceful and calm person, no one would ever think of him as mean and dangerous.
He was living alone, had one brother who lived separate with his wife and kids.
As the mother of Lali says, Gelashvili was disturbing Lali’s peace and was asking her several times to marry her.
Lali’s family was very worried regarding of this issue, that’s why her mother – Maia Janyarashvili made a complaint to MP of Sighanghi – Gela Gelashvili, he is not related to deceased Gogita.
The mother of Baliashvili says that, Gelashvili was writing insulting messages about her on the walls of Commissariat, about her reputation like she was prostitute.
Lali was living in Sighnaghi but she was taking her driving lessons in village Bodbiskhevi, which is not so far from her house.
On that day she took taxi to her driving class.
Lali has been separated from her husband for almost two years.
The divorce officially took place in August, after which her husband was forced to pay child’s support.
They have 3 years old girl.
Pkhovelishvili is former policeman of Sighnaghi police.
According to Baliashvili’s relatives, her ex husband – Vasil Pkhovelishvili threatened her just couple of days before her death.
Lali went to the police but her complaint wasn’t accepted.
This could be related to Beso Pkhovelishvili’s which is deputy of Signagi’s police executive and brother of Vasil Pkhovelishvili.
The relatives of deceased woman also, suspect that murderer Gelashvili, did not commit suicide instead he was killed.
As Balishvili’s family members say, her ex husband was threatening her with taking away their child.
This issue was addressed by lali in 2014 when she made a complaint at the Sighnaghi police.
According to Lali’s family t he police showed inactivity which caused Baliasvhili to take this case to General Inspection of the Ministry of Internal affairs.
Lali’s relatives recall that after depressant warrant Vasil stopped threatening her, but shortly after Baliashvili demanded to take her belongings from her former spouse’s home, he continued threatening.
Strangely enough Lali’s phone number was randomly appearing on dating websites and she would get call from strangers, some were leaving threatening messages.
Balishvili’s relatives say that someone has put her number and introduction saying “young woman is looking for man for a relationship”.
“I remember lali was so angry and upset when she was getting calls from strange men offering her dates and relationship” says Xatuna Bezhashvili. lali went to the police again and complained but with no result.