- როცა კი ვხმაურობ, შენ გინდა, რომ დამარტყა.
მკვლელობა ბაქოში მოხდა. ჩობანოვები ერთოთახიან ბინაში ცხოვრობდნენ - ამ კორპუსის სახლები აზერბაიჯანის მთავრობამ მხედველობის პრობლემის მქონე მობინადრეებისთვის ააშენა.
ორივე მშობელს - ემინ და ბასტი ჩობანოვებს მხედველობის მწვავე პრობლემა აქვთ.
ამ საშინელ ტრაგედიამდე ოჯახის ხუთივე წევრი, უმცროსი დის ნიგარ ჩობანოვას ჩათვლით, ერთად ცხოვრობდა.
უბედური შემთხვევა 2016 წლის 26 მაისს, დილის 9 საათზე მოხდა.
მეზობლები ამტკიცებენ და იგივე ინფორმაციაა შესული სასამართლო დოკუმენტებშიც, და-ძმას ურთიერთობის პრობლემები ჰქონდათ და ხშირად ჩხუბობდნენ.
სასამართლოს დოკუმენტების თანახად, რუბაბას ძმა იმიტომ ეჩხუბებოდა, რომ ამუნათებდა, მშობლებს ცუდად უვლიო. არ მოსწონდა, როცა გოგონა სახლში გვიან ბრუნდებოდა და საერთოდაც ცხოვრების თავისუფალი სტილი ჰქონდა.
დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ ის „ხშირად ამცირებდა, ცუდ მდგომარეობაში აყენებდა მშობლებს და მათ ადანაშაულებდა იმაშიც, რომ, თუ მისი ხელის სათხოვნელად არავინ მოდიოდა, ეს მშობლების უსინათლობის გამო ხდებოდა.
რუბაბა მაღაზიაში გამყიდველის ასისტენტად მუშაობდა.
ემინი უმუშევარი იყო.
მკვლელობის დღეს, მაშინ, როცა რუბაბა სამსახურში წასასვლელად ემზადებოდა, მორიგი ჩხუბი ატყდა. თუმცა, ამჯერად ჩხუბი ყველა სხვა წინა ჩხუბისგან გამოირჩეოდა.
რუბაბა დედას ეჩხუბებოდა, როცა საქმეში ემინი ჩაერია.
რუბაბამ ფეხსაცმელი გაიხადა და ემინს ესროლა.
მათ ერთმანეთის მიმართულებით ნივთების სროლა დაიწყეს.
რუბაბამ სამზარეულოს დანას დაავლო ხელი და ძმას თავს დაესხა.
ემინმა დანა წაართვა და მკერდის არეში ხუთჯერ ჩაარტყა.
ეს ყველაფერი მშობლების თანდასწრებით მოხდა.
ბაქოს სასამართლომ, სადაც მძიმე დანაშაულებების განხილვა ხდება, სისხლის სამართლის კოდექსის 120.2.4 მუხლზე დაყრდნობით, ემინი განსაკუთრებული სისასტიკით დის მკვლელობაში დაადანაშაულა და 2016 წლის 28 ნოემბერს 17 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.
ემინმა სასამართლოს განაჩენი გაასაჩივრა.
მისი ადვოკატის, ვაჰიდ ალიევის მტკიცებით, სასჯელი ძალიან ხანგრძლივი იყო ემინისთვის, რადგან სასამართლოს აზრით, ემინმა საშინელი ემოციური ზეწოლა მოახდინა მშობლებზე, როცა საკუთარი და დედ-მამის წინ მოკლა.
მისი მტკიცებით, ემინმა და პირადი კონფლიქტის გამო მოკლა და მშობლებისთვის ტკივილის მიყენებას საერთოდ არ აპირებდა.
ალიევმა სასამართლოს ემინის განაჩენის შემსუბუქება სთხოვა სისხლის სამართლის კოდექსის 120.1 მუხლის შესაბამისად.
ემილის უმცროსმა დამ ნიგარ ჩობანოვამაც, რომელიც მსხვერპლის ერთადერთი კანონიერი მემკვიდრეა, მიმართა სასამართლოს თხოვნით, მის ძმას სასჯელი შემცირებოდა.
სასამართლო საქმის დოკუმენტაციის კვლევის და სააპელაციო საჩივრის დეტალების განხილვის შემდეგ, კოლეგიალურმა სასამართლომ დაადგინა, რომ მიიღოს აპელაცია და შეცვალოს ბაქოს მძიმე დანაშაულებათა სასამართლოს განჩინება.
სასამართლო აცხადებს, რომ მსხვერპლმა თვითონ წამოიწყო კამათი.
დის მოკვლის შემდეგ, მკვლელმა სასწრაფო დახმარებას გამოუძახა, დაელოდა პოლიციის ოფიცრებს და დანაშაულის ჩადენის ფაქტი აღიარა.
იქვე მან თავისი სურვილით იარაღი შესაბამის უფლებამოსილ უწყებას ჩააბარა.
სასამართლომ აღნიშნა, რომ ცოლ-ქმარს ჩობანოვებს ერთმანეთზე ზრუნვის ძალა არ აქვთ და დახმარებას სხვებისგან საჭიროებენ.
სასამართლოზე ასევე აღინიშნა, რომ ემინ ჩობანოვს დანაშაული მანამდე არ ჩაუდენია.
სასამართლოს ფსიქიატრიული ანალიზის შემდეგ, დადგინდა, რომ ემინ ჩობანოვი მენტალური პრობლემების მქონე ადამიანია, თუმცა, საკუთარი საქციელი კარგად ჰქონდა გააზრებული.
სასმართლომ ემინ ჩობანოვს თავისუფლების აღკვეთა 10 წლამდე მიუსაჯა.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მონაცემებით, ფემიციდის ორი ისეთი შემთხვევა, როცა ძმამ მოკლა და, დაფიქსირებულია 2008 წლიდან 2014 წლამდე.
თუმცა, ამასობაში რვა ქალი მოკლეს ოჯახის მამაკაცმა წევრებმა, მაგალითად, ვაჟმა, მამამ, ძმამ, ძმისწულმა, შვილიშვილმა ინგლისში, უელსსა და ჩრდილოეთ ირლანდიაში 2016 წლის 1 იანვრიდან 2016 წლის 31 დეკემბრამდე - წერია Femicide Census-ში.
სოლიდური კვლევა ჩატარდა აზერბაიჯანშიც Gender Port-ისა და Women Association for Rational Development-ის მიერ.
2010-2016 წლებში, 230 ქალი მოკლეს ან თავიანთმა მამებმა, ან ძმებმა, ვაჟებმა ანდა ახლო ნათესავებმა.
ეს რიცხვი ძალიან მაღალი იყო 2014 წელს, როცა 48 ქალი მოკლეს ოჯახის წევრმა მამაკაცებმა ერთ წელიწადში. ასეთი შედეგები ძალიან მნიშვნელოვანია გეოგრაფიული და დემოგრაფიული თვალსაზრისით ისეთი პატარა ქვეყნისთვის, როგორიც აზერბაიჯანია.

“Be quiet, let me sleep."
These are small pieces of the last conversation between the Chobanov siblings, according to neighbors.
22-year-old Emin Chobanov killed his 30-year-old sister Rubaba Chobanova in their Baku apartment. The Chobanov family lived in a one-room apartment in a building constructed by the Azerbaijani government for people with vision disabilities.
Both parents- Emin Chobanov and Basti Chobanova are both visually impaired.
Before this tragedy five family members, including the younger sister Nigar Chobanova, lived together.
The tragedy happened at 9 am. on May 26, 2016.
Neighbors and the official court document agree the relationship between the siblings was not good condition and they frequently fought.
According to the court document, Rubaba was blamed for mistreatment of her blind parents, and in particular for a free lifestyle and "coming home late several times".
The document says she "humiliated and insulted her parents, and claimed that because they were visually impaired, no one wanted to come to their house to ask her hand in marriage.”
Rubaba was working as a shop assistant;
Emin was not working anywhere. On the day of the murder, while she was getting ready for work, another argument started.
But this time, the fight was different.
Rubaba was quarreling with her mother and Emin intervened.
Rubaba took off her shoe and threw it at Emin.
They started wrestling.
Rubaba grabbed a kitchen knife and attacked her brother.
Emin took the knife from her and stabbed her five times in the chest.
It all happened in front of their parents.
The Baku Court on Grave Crimes, guided by Article 120.2.4 of the Criminal Code, found Emin guilty of the murder of his sister with special cruelty.
On November 28, 2016, he was sentenced to 17 years in prison.
Emin filed an appeal.
His lawyer Vahid Aliyev argued that the prison term was so long because the court decided Emin emotionally tortured his parents by killing his sister in front of them.
He argued that Emin killed his sister over a personal conflict, and was not trying to harm his parents.
Aliyev asked the court to reduce Emin's sentence under Article 120.1 of the Criminal Code.
Emin's surviving sister Nigar Chobanova, who is the legal heir of the victim, also asked the court to reduce her brother's sentence.
After investigating the materials of the court case, discussing the details of the appeal, and listening to the prosecution, the Collegial Court decided to accept the appeal and to change the judgment of the Baku Court on Grave Crimes.
The court accepts that the victim herself initiated the argument.
After killing his sister, the perpetrator called for an ambulance, waited for the police officers, confessed to the crime, and voluntarily handed over the murder weapon.
The court noted that his parents are not able to take care of themselves and need the help of others.
The court noted it was his first involvement in a criminal case.
And according to a Court Psychiatric Examination, Emin Chobanov is considered as a person with a mental disorder, although he was aware what he was doing when he murdered Rubaba.
The court reduced Emin Chobanov's sentence to 10 years.
According to the Ministry of Internal Affairs in Georgia two cases of femicide, when brother killed sister were registered from 2008 till 2014.
Meanwhile, 8 women were killed by a male family member, i.e. a son, father, brother, nephew or grandson, in England, Wales and Northern Ireland between 1st January 2016 and 31st December 2016, posted by The Femicide Census.
The significant research also was conducted in Azerbaijan by Gender Port and Women's Association for Rational Development.
Between 2010 and 2016, 230 women were killed by their father, brother, son or very close relatives.
This number was very dramatic in 2014, 48 women were killed by a male family member in a single year.
The results are very distressing for a geographically and demographically small country such Azerbaijan.