ისტორიები აზერბაიჯანიდან
17:03 -- ტელეფონის ზარს ველოდები. მაშფოთებს იმაზე ფიქრი, რომ ბოლო წუთს შეიძლება გადაიფიქროს ჩემთან ლაპარაკი.
ბოლოს და ბოლოს, ზარის ხმაც ისმის.
- გამარჯობა, მაია, შეგიძლიათ ლაპარაკი?
- სალამი... დიახ, შემიძლია.
- შენ უკვე იცი, რაზეც ვისაუბრებთ და თავს როგორ გრძნობ, კომფორტულად ხარ?
წამით ყოვნდება და მერე მპასუხობს:
- დიახ, ვისაუბროთ.
ძალიან გამიჭირდა, დავკავშირებოდი ქალებს, რომელსაც აბორტის გაკეთებას აძალებდნენ, რადგან ყველა იმ შემთხვევაში გოგონებზე იყო ორსულად. ასეთი ქალი, რომელიც საუბარს მოინდომებდა ამ თემაზე, უბრალოდ ვერ ვიპოვნე.
მერე ძებნა ფეისბუკზე განვაგრძე. იქ უამრავი დახურული ჯგუფია, საკმაოდ აქტიური, სადაც ქალები და ძირითადად დიასახლისები ერთმანეთს ოჯახის პრობლემებზე და ურთიერთობებზე წერენ და ჯგუფის წევრების რჩევებსა და აზრებს ისმენენ.
სწორედ ამ ჯგუფში დავსვი კითხვა - იყო თუ არა მათ შორის ქალი, რომელიც ჩემთვის საინტერესო თემაზე გამესაუბრებოდა.
მიუხედვად იმისა, რომ ეს პრობლემა ბევრ ქალს აწუხებს, მხოლოდ ერთი გამოხმაურა ჩემს პოსტს: „მე მქონდა ასეთი პრობლემა, მაგრამ ადმინ, გთხოვ, რომ წაიკითხავ, ეს კომენტარი წაშალე."
მივწერე ჯგუფის ადმინს და მან მითხრა, რომ ქალი რამდენიმე დღეში შემხვდებოდა, როცა მისი ქმარი სამსახურში იქნებოდა წასული. კომენტარის წაშლა კი ითხოვა იმიტომ, რომ მეუღლე ხშირად მის მესიჯებს ამოწმებს.
ეს ქალი იყო მაია.
25 წლის მაია კულიევა ბაქოში ცხოვრობს. 22 წლისამ იქორწინა და ერთი წლის შემდეგ გოგო გააჩინა. მეორე ორსულობის შეწყვეტა კი დააძალეს, რადგან მეორეც გოგონა იყო.
„როცა პირველი გოგო გავაჩინე, ნათესავები მეუბნებოდნენ: „ახლა ამას არა უშავს, მაგრამ მერე უკვე ბიჭსაც გააჩენ“. ცხრა თვეში მივხვდი, რომ კიდევ ორსულად ვიყავი, ქმარმა მითხრა, რომ ფინანსურად ვერ გასწვდებოდა მეორე ბავშვის რჩენასაც ბიჭიც რომ ყოფილიყო. მე კი წინააღმდეგი ვიყავი აბორტისა და ვეუბნებოდი, რომ აბორტს არ გავიკეთებდი. თუმცა, შემდეგ გადავწყვიტეთ, მაინც ასე გვექნა. ორსულობის მეოთხე კვირაში ვიყავი“, - ამბობს მაია.
მისი მეუღლე, კაზიმ კულიევი, 34 წლის მუსიკოსია. აკორდეონზე უკრავს და საქორწილო ცერემონიალებში მუსიკოსობით თვეში 1000 მანათს (დაახლოებით 590 აშშ დოლარს) გამოიმუშავებს.
ცოლისა და შვილის გარდა, ის ფინანსურად ასევე ეხმარება დედას, მამას, განქორწინებულ დას და მის ვაჟს, რომლებიც იმავე, ნაქირავებ სახლში ცხოვრობენ.
როცა მაიას დედამთილმა გაიგო, რომ მაია ორსულად იყო, ულტრასონოგრაფიულ გამოკვლევაზე წაიყვანა, მაგრამ ნაყოფის სქესი არ გაურკვევიათ. იმავე კვლევაზე მეორედ რომ მივიდნენ, მაია უკვე 12 კვირის ორსული იყო.
ექიმმა თქვა, რომ ნაყოფი მდრედრობითი იყო.
დედამთილმა განმეორებითი კვლევა მოითხოვა.
მაია ჰყვება: „მარტო მინდოდა წასვლა, ვფიქრობდი, თუ კვლავ მდედრობით სქესს მიჩვენებდა, მოვიტყუებოდი და ვიტყოდი, რომ ბიჭია. მაგრამ დედამთილმა ამის საშუალება არ მომცა. ქმარიც წამომყვა და მაშინ უკვე ორივემ გაიგო, რომ გოგონა მეყოლებოდა“.
ამას რომ მიყვებოდა, მაია ისეთი ჩუმი, ისეთი აკანკალებული ხმით ლაპარაკობდა, რომ სიტყვების გარჩევა მიჭირდა. მოულოდნელად გაჩუმდა და მერე თქვა: „მაპატიეთ. კარი უნდა შევამოწმო. მგონი ვიღაც შემოდის ოთახში“.
გავიგე ქალის ხმა, რომელმაც თქვა: „შემოდი და კარი დახურე“.
რამდენიმე წამში მაია დაბრუნდა და ფრთხილად განაგრძო ჩემთან ლაპარაკი: „ჩემს დედამთილთან კამათი მომივიდა. ბრალი დამდო, რატომ ბიჭზე არ ხარ ორსულადო. მაგრამ კამათი მარტო მასთან კი არა, ქმართანაც მომივიდა. დედამისმა ძალა დაატანა, რომ აბორტზე წავეყვანე. გავჯიუტდი და ცოტა ხნით მაინც დავარწმუნე ქმარი, რომ ბავშვი დაგვეტოვებინა. მორწმუნე კაცია და როგორღაც მართლა დამთანხმდა. ამ დროს უკვე ჩამთავრებული მქონდა სამი თვე და პლუს კიდევ თვენახევრის ვიყავი“.
მაიას მშობლები ცხოვრობენ ისმაიილიში, რომელიც დედაქალაქიდან 180 კილომეტრზე მდებარეობს.
მაიას და-ძმა არ ჰყავს, დედამისი დიასახლისია, მამამისი - პენსიონერი.
მაია ამბობს, რომ მშობლებმა თავიდან აბორტზე არაფერი იცოდნენ: „ეს ჩემი პირადი, ოჯახური პრობლემა იყო. არ მინდოდა მშობლები ამით შემეწუხებინა. აბორტის შემდეგ სათქმელიც აღარაფერი იყო. უბრალოდ თქვეს: „მოითმინე, ყველაფერი იქნება კარგად“.
აზერბაიჯანში ძველი შეხედულებების მქონე ადამიანები ხშირად დასცინიან და ამცირებენ კაცს, თუ მას ვაჟი არ ჰყავს.
მაიას შემთხვევაში, დედამთილი და სხვა ნათესავებიც გამუდმებით უმეორებდნენ მის ქმარს: „კაცი ხომ ხარ, ჰოდა, ნამდვილ კაცს ბიჭი უნდა ჰყავდეს, ორი გოგო კი არა“. „ჩემი ქმარიც გამწარდა, - იხსენებს მაია, - დედამისთან ერთად სულ მე მეჩხუბებოდა. ყოველდღე ვჩხუბობდით სახლში. ძალიან აგრესიულად მექცეოდნენ. არ მინდოდა აბორტის გაკეთება. ვტიროდი, მაგრამ ვერაფერს... მოკლედ, ოპერაციაზე ძალით წამიყვანეს“.
მაია ამბობს, რომ ოთხნახევარი თვის ორსული იყო, როცა სამშობიარო სახლ #7-ში წაიყვანეს გარაგარაიევში - ბაქოს ცენტრიდან რვა კმ-ში მდებარე კლინიკაში.
მაიას ეგონა, ექიმები უარს განაცხადებდნენ, ორსულობის ამ ასაკზე გაეკეთებინათ აბორტი, მაგრამ საავადმყოფოში მიიღეს და აბორტიც გაუკეთეს.
აზერბაიჯანში სელექციური აბორტები ხშირად არალეგალურად ტარდება, ამიტომ აღირცხვის მიღმა რჩება
აზერბაიჯანის კანონის „საზოგადოების ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ“ (კანონი მიღებულია 1997 წ.) 30-ე მუხლის შესაბამისად (ორსულობის ხელოვნური შეწყვეტა):
„თითოეულ ქალს აქვს უფლება დედობის საკითხი დამოუკიდებლად გადაწყვიტოს. ორსულობის ხელოვნური შეწყვეტა ტარდება ორსულობის 12 კვირის განმავლობაში ქალის სურვილის შესაბამისად. აბორტი დასაშვებია 28 კვირამდე ფსიქოლოგიური ანდა ფიზიკური ზიანის შემთხვევაში; ასევე ზიანის შემთხვევაში, რომელიც ნაყოფს ეხება, ანდა სხვა საფუძველზე, რომელსაც ექიმების საბჭო დაადგენს. პროცედურა უნდა ჩაატარონ კვალიფიციურმა ექიმებმა და მხოლოდ ლიცენზირებულ სახელმწიფო და არასახელმწიფო სამედიცინო ინსტიტუციებში“.
აზერბაიჯანის რესპუბლიკის მინისტრთა კაბინეტის 1991 წლის 12 იანვრის გადაწყვეტილების მიხედვით, რომელიც ეხება გარკვეულ გარემოებებს „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ კანონის“ სისრულეში მოსაყვანად, ორსულობის ხელოვნურად შეწყვეტის წესები აზერბაიჯანის სოციალური გაიდლაინების შესაბამისად ასეა განსაზღვრული:
ორსულობის ხელოვნური შეწყვეტა შეიძლება განხორციელდეს, როცა:
1. ქალს ჰყავს პირველი და მეორე ხარისხის შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ქმარი.
2. თუ ქმარი ცოლის ორსულობის განმავლობაში გარდაიცვლება.
3. სასამართლოს წარმოდგენილი გარემოებებით, რომლებიც მშობლობის უფლების შეზღუდვას ან ჩამორთმევას ეხება.
4. ქალის ან მისი ქმრის უმუშევრად აღიარების შემთხვევაში განსაზღვრული წესების შესაბამისად.
5. ქალის ანდა მისი ქმრის დაპატიმრების შემთხვევაში.
6. საშვილოსნოს გარე ორსულობის შემთხვევაში.
7. ქორწინების შეწყვეტის შემთხვევაში ორსულობის მიმდინარეობისას.
8. გაუპატიურების შედეგად მიღებული ორსულობისას.
9. ბავშვების სიმრავლის შემთხვევაში (იგულისხმება ხუთი ან მეტი ბავშვი).
10. სახლში შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ბავშვის ყოფნის შემთხვევაში.
11. ლტოლვილის ანდა იძულებით გადაადგილებული პირის სტატუსის ქონის შემთხვევაში
12. უსახლ-კარობის, ნაქირავებ სახლში ცხოვრების შემთხვევაში.
„პალატაში მარტო ვიყავი. არ ვიცოდი, მათ რა უთხრეს ექიმს. მეორე ანესთეზიის შემდეგ, ბავშვი მომაშორეს. შემდეგ მქონდა ძლიერი სისხლდენა, რასაც ჰორმონალური დისბალანსი მოჰყვა. ყოველდღე დავყურებდი ჩემი შვილის ულტრაბგერით კვლევაზე გადაღებულ სურათს და ვტიროდი. ჩემი გოგონა იყო, მაგრამ ვერ დავიცავი, ვერ გადავარჩინე. შევცოდე“.
მაია ჩუმდება.
- მაპატიეთ ერთხელაც და დამელოდეთ, თუ შეიძლება
ამბობს და კვლავაც კარს ამოწმებს და მერე დასძენს:
- მართლა მაპატიეთ რა, ხომ იცით, მარტო არ ვარ.
- ბოდიშს ნუ იხდი, მაია, შეგიძლია გააგრძელო საუბარი?
- დიახ.
მაიას ქმარი სამსახურში იყო. სხვების კონტროლი და ჩემთან ლაპარაკი კი მაინც შეეძლო. ხაზგასმით მითხრა, რომ ფიზიკური შეურაცხყოფა მისთვის არავის მოუყენებია, მაგრამ ფსიქოლოგიურად მაინც ვერ უძლებდა აგრესიას, რომელიც მის ოჯახში იგრძნობოდა.
„ცალკე რომ ვცხოვრობდეთ და თან მარტო, ვფიქრობ, ჩემი ქმარი ამ აბორტის გაკეთებას არაფრით არ დამაძალებდა. უკვე დარწმუნებული, გადაბირებული მყავდა. მაგრამ ჩემი დედამთილისა და სხვების უაზრო სიტყვებმა და ქცევებმა მერე მაინც მოახდინა გავლენა მასზე. ხომ იცით, ასეთი შეხედულება არსებობს ჩვენთან: თაობების გასამრავლებლად, ყოველ კაცს ერთი ვაჟი მაინც უნდა ჰყავდეს. ამიტომაც დათანხმდა ჩემი ქმარი აბორტს“.
- მაია, მადლობა შენი ისტორია რომ გამიზიარე. თუ კითხვა გამიჩნდა, შეიძლება კიდევ დაგირეკო?
- დიახ, დამირეკეთ, უბრალოდ უთხარით, რომ შეკვეთაზე რეკავთ და მერე მოვახერხებ დალაპარაკებას.
- რამეზე მუშაობთ?
- დიახ, მუსიკალური განათლება მაქვს. ფორტეპიანოს მასწავლებელი ვარ. მაგრამ ახლა ჯერაც დეკრეტში ვიმყოფები და არ ვმუშაობ, ამიტომ სახლში ვაკეთებ სამკაულებს, პატარა ბიზნესივით მაქვს, ჩემთვის ცოტ-ცოტა ფულს გამოვიმუშავებ.
- კარგია, მადლობა კიდევ ერთხელ.
აზერბაიჯანულ ოჯახში ხშირად ბიჭის ყოლა უფრო მნიშვნელოვანია, რადგან ის გვარის გამგრძელებელია
ოჯახის, ქალთა და ბავშვთა საქმეების აზერბაიჯანის სახელმწიფო კომისიის ინიციატივით, აბორტის საკითხზე ონლაინ სოციალური გამოკითხვა 2016 წლის ოქტომბერ-დეკემბერში ჩატარდა. კვლევის მთავარი მიზანი იყო, შეგროვებულიყო სანდო სოციოლოგიური ხასიათის ინფორმაცია ოჯახური ურთიერთობების, რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და აბორტების შესახებ.
მონაცემების ანალიზისას გამოიკვეთა, რომ მდედრობითი ნაყოფის შემთხვევაში აბორტს იკეთებენ არა იმიტომ, რომ ორზე მეტი შვილი არ უნდათ. ახალგაზრდა ოჯახებს სურთ, რომ მეორე ბავშვი ბიჭი იყოს, როცა გოგონა უკვე ჰყავთ.
მეორე მნიშვნელოვანი მიზეზია ის, რომ კონტრაცეფციის ხერხს წყვილები ან არასწორდ მიმართავენ, ანდა საერთოდ არ იყენებენ.
ოჯახის, ქალთა და ბავშვთა საქმეების აზერბაიჯანის სახელმწიფო კომისიის მიხედვით, სელექციური სქესის აბორტების შესახებ ოფიციალური სტატისტიკა აზერბაიჯანში არ გროვდება.
აინურ ვეისალოვა, რომელიც კომისიის ინფორმაციისა და ანალიტიკური კვლევის განყოფილების უფრო მრჩეველია, შედეგებს გვიზიარებს:
„ზოგჯერ, სელექციურ აბორტებს ექიმები არ აღრიცხავენ, ზოგჯერ აბორტები სახლის პირობებში კეთდება. საზოგადოდ, ქვეყანაში აბორტების რიცხვი გაზრდილია. 2014 წელს 27.220 აბორტი დაფიქსირდა, 2016 წელს კი ეს რიცხვი 34.569-მდე გაიზარდა“.
2018 წლის იანვარ-თებერვალში, აზერბაიჯანის იუსტიციის სამინისტროს რაიონული რეგისტრატურის დეპარტამენტებმა 23.331 ახალშობილი გაატარა რეგისტრაციაში.
ახალშობილებს შორის გოგონების პროცეტი 47.3 პროცენტია.
ყოველ 100 ბიჭზე ახლა 112 გოგონა მოდის (ბიომრავალფეროვნება 105-107-ია).
ვეისალოვამ აღნიშნა, რომ სხვადასხვა საგანმანათლებლო კამპანიები ეწყობა კომისიის მიერ სქესთან დაკავშირებული სელექციური აბორტების საკითხის მოსაგვარებლად. მთავრობის სამწლიან პროექტს, რომლის მიზანიცაა სელექციური აბორტების თავიდან არიდება, გოგონა ბავშვების სიკეთის ჩვენება, გენდერული ნიშნით ძალადობასთან ბრძოლა, მხარს უჭერს გაეროს მოსახლეობის ფონდი, ნიდერლანდების სამეფო და ევროკავშირი.
არაერთი ტრეინინგი ჩატარდა მედიისთვისაც, ახალგაზრდა მამებისთვისაც და სხვა მამაკაცებისთვისაც, რათა მათ სხვაგვარად აღექვათ გოგონა შვილის სიკეთე და, ზოგადად, ქალის როლი ოჯახსა და საზოგადოებაში.
ქვემოთ წარმოდგენილ ცხრილებში ნაჩვენებია ცვლილება მამაკაცებისა და ქალების რაოდენობას და ახალდაბადებულ გოგონებსა და ახალდაბადებულ ბიჭებს შორის წლების მიხედვით.

Stories from Azerbaijan
17:03 pm... I'm waiting for the phone call. The thought that she might refuse to speak at the last moment worries me. Finally the call comes.
"Hi. Can you speak?
"Hi...Yes, I can.
"You know what we are going to talk about. Are you comfortable?
She pauses for a while.
"Yes. We can talk."
When I tried to connect with women who had been forced to do abortions,  because they were pregnant with girls, I failed. No woman wanted to speak about this topic. I went on Facebook and found active, closed groups where women, mostly housewives,  discuss social life and family problems, and get group members' advice and opinions. I asked if there is any woman suitable for my topic. Although many women face this problem, only one of them reacted to my Facebook post:
"I had a such problem. But, please admin, delete my comment after reading it.
I wrote to the group admin, and she said the woman can speak to you after a few days, when her husband is at work. She asked to delete the comment because her husband reads her messages. It was her.
She is 25 and lives in Baku. She got married at 22 and a year later gave birth to a girl. She was forced to about a second pregnancy because it was a girl.
"When I had a baby girl first,  all the relatives said: 'now it is ok, later you will have a boy.' After nine months I  realized that I was pregnant again. My husband said he cannot manage financially if I have another baby. He did not care whether it's girl or boy. I was against it and said I cannot do any abortion. But then we decided to. I was in my fourth week," she says.
Her husband, 34, is a musician. He plays the accordion and earns about 1,000 manat (about $US590 a month) from wedding ceremonies. Besides his wife and daughter, he also provides financially for his mother, father and divorced sister and her son, who live together in the same rented home.
selective abortions are often done illegally and therefore are not registered properly
When her mother in-law found out that she was pregnant, she took her for an ultrasound check-up, but they didn't ask about the sex of the unborn child. They went again when she was 12 weeks pregnant and the doctor said it was a girl.
Her mother-in- law insisted on another check-up. “ I wanted to go to the check-up alone," she says.  "I thought if it showed it was a girl, I could lie and say it was a boy. But mother-in law did not let me. She and my husband took me, so they also knew it was a girl.”
Her voice was so low and trembling that I could hardly catch her words. Suddenly she stopped and said.
"I am so sorry. I’ll check the door. Maybe someone is coming into the room.
I heard a women say “come and close the door.” After a few seconds she was back and carefully continued to talk with me.
“ We had a conflict with my mother in-law. She blamed me for not being pregnant with a boy.  I had a conflict not only with her, but also with my husband. His mother forced him to take me to the abortion. I said no and for a while I persuaded my husband to save this baby. He is a religious man, so somehow he agreed with me. At this time, I was on my third and one-half month.”
Her parents live in Ismayilli, which is about 180 km from the capital city Baku.  She is the only child in her family. Her mother is a housewife, her father is retired.  She says her parents did not know about the abortion in advance.
“It was my own family problem. I do not want to tell  my parents about problems and bother them. After the abortion, there was nothing to say. They just said: “be patient, everything will be good.
In Azerbaijan, many people with old-fashioned beliefs mock and humiliate a man if he doesn't have a son. In her case, her mother-in law and other relatives still tell her husband: “You are a man, and a real man should have a son, not two daughters.”
“My husband was disappointed," she says. "He and his mother argued with me. Every day we had conflict at home. They were aggressive towards me. I did not want to go to the abortion. I cried, but nothing…they took me to the surgery by force.”
She says she was four and a half months pregnant when they took her to maternity hospital number 7 in Gara Garayev , about 8 km from the center of Baku. She thought the hospital would refuse to do the abortion because it was so late in her pregnancy. But the doctors accepted her and did it.
According to Article 30 (Artificial infringement of pregnancy ) of the Law "Protection of Population Health" of Azerbaijan(1997) :
"Every woman has the right to settle the issue of motherhood independently. Artificial infringement of pregnancy is carried out within 12 weeks of pregnancy with the wish of a woman.  Abortion is allowed up until 28 weeks in cases of psychological or physical harm, harm to the fetus or other grounds deemed by a commission of local physicians. The procedure must be carried out by qualified doctors and only in approved state and non-state medical institutions.
According to the Decision  of the Cabinet of Ministers of the AR in 12 January 1999 on some issues related to the application of the  Law "Protection of Population Health" of Azerbaijan Social guidelines on artificial infringement of pregnancy are defined as below. Artificial infringement of pregnancy can be done in case:
1.  If woman have disabled husband of the 1st and 2nd degree
2. Husband's death during pregnancy.
3. Circumstances of a court ruling on deprivation or restriction of parental rights
4. Recognizing the woman or her husband as unemployed based on defined rules
5. If a woman or her husband is imprisoned
6. Extramatrimonial pregnancy
7. Breach of marriage during pregnancy
8. Pregnancy from rape
9. Multi-child  (5 and more children)
10. Having a disabled child in a family
11. Having the status of a refugee or IDP
12. Homelessness, living in rented home
“I was alone in the hospital room. I did not know what they said to the doctor. After having a second anesthesia, my baby was aborted. Then I had strong
bleeding and after that a hormonal disorder. Every day I was looking at my baby’s ultrasound scan and crying. It was my daughter, but I could not save her. I have sinned.”
She stops talking.
"Sorry again. Wait for a moment, please." She is checking the door.
"Sorry, really. You know I am not alone."
"Do not apologize. Can you continue now?"
"Yes."
Her husband was at work. She could manage the others and talk with me. She stressed  there was no physical violence towards her. But she also said she could not bear the aggression in her family and was under psychological stress.
In Azerbaijani family boy child is given more importance than girl in order to continue generation.
“If we had our own house and we were living alone, I think my husband would never have forced me to do this abortion.  I had already persuaded him. My mother-in-law and others’ ridiculous words and behaviors influenced him.
"You know that we have such a mindset, that to continue the generations each man must have a son. That is why my husband agreed with their opinion.”
"Thank you for your story. If any questions, could I call you again?"
"Yes, you can. Just say that you are calling because of something I ordered. Then I can manage to talk with you."
"You are making something?
"Yes, my profession is musician. I am a piano teacher. But now I am still on a maternity leave, not working. Making accessories like jewelry. It is my little business. I am making a little money for myself."
" Ok. Thank you again."
At the initiative of the Azerbaijan State Committee on Family, Women and Children Affairs, an online survey on abortion was conducted during October-December 2016. The main purpose was to obtain accurate sociological information on marital relations, reproductive health and abortions.
The analysis shows that one major reason for the abortion of girls is not wanting to have more than two children. Young families want the second child to be a boy when they already have a girl. A second major reason is that contraceptives are either used improperly or not at all.
According to the State Committee for Family, Women and Children Affairs, official statistics of sex-selective abortions are not collected in Azerbaijan. Aynur Veysalova, senior consultant for Information and Analytical Research for the Committee, shared these findings:
“Sometimes selective abortions are not registered by doctors, and also there are abortions done at home. In general, the number of abortions in  country has increased. There were 27,220 abortions registered in 2014; the number increased to 34,569 in 2016.”
23331 newborns were registered by the district's (city) registration departments of the The Ministry of Justice of Azerbaijan in January-February of  2018 year. The percentage of girls among newly born babies is 47.3 and currently 112 girls were born for every 100 boys (biodiversity is between 105-107).
Veysalova stressed that various educational campaigns are organized by the Committee to address sex-selective abortion issues. A three-year government project to prevent selective abortions, to show the value of girl babies, and to fight gender-based violence, is also supported financially by the United Nations Population Fund, the Kingdom of the Netherlands and the European Union. A number of trainings were held for media representatives, young fathers and other men to emphasize the value of girl babies and women in the family and society.
Charts below show the changes in number of men and women and newborn girls and newborn boys through years.