სამი შვილის დედამ მარნეულის რაიონის სოფელ თაზაქენდში ქმარი ნაჯახით მოკლა. მოტივი უცნობია.
2016 წლის 26 დეკემბერს, სოფელ თაზაქენდში, მარნეულის მუნიციპალიტეტიდან 15 კმ.-ში, 23 წლის თურქან კარიმოვამ თავისი 33 წლის ქმარი, რუსლან კარიმოვი ნაჯახით მოკლა.
აზერბაიჯანული საინფორმაციო სააგენტო APA-სთვის მიცემულ ინტერვიუებში, კარიმოვამ განაცხადა, რომ მკვლელობა თავისი და თავისი შვილების უსაფრთხოების დაცვის მიზნით ჩაიდინა.
მეზობლებმა ამ ინციდენტის შესახებ ჟურნალისტებთან საუბრისგან თავი შეიკავეს, მაგრამ ზოგად კომენტარებში აღნიშნეს, რომ ოჯახში არსებული პრობლემების შესახებ არაფერი იცოდნენ.
იმ მეზობლებმა, რომლებმაც საკუთარი აზრი მაინც დააფიქსირეს, ასევე დასძინეს, რომ შეძრწუნებულები არიან მომხდარით და მსგავს ქმედებას თურქანისგან არასდროს ელოდნენ.
მსხვერპლის დედამ, სვეტა კარიმოვამ ოჯახში არსებულ ურთიერთობებზე ილაპარაკა და გაიხსენა ისიც, თუ რა ნახა მკვლელობის დღეს.
როგორც სვეტა კარიმოვა იხსენებს, ცოლ-ქმართან ერთად თვითონაც 7 წელიწადს ცხოვრობდა.
მისი რძალი ამ ხნის განმავლობაში მუდამ წყნარი ადამიანი ჩანდა, არსდროს იქცეოდა ცუდად და არც არაფერზე წუწუნებდა.
„ცოტა უცნაური გოგონა კი იყო, მაგრამ ამას მის ხასიათს მივაწერდი“, - ამბობს სვეტა და იმასაც აღნიშნავს, რომ რძალს მის ვაჟთან პრობლემა არასდროს ჰქონია.
„პრობლემა რომ ჰქონოდა, ამის შესახებ ჩვენ აუცილებლად გვეცოდინებოდა“.
თუმცა, სვეტას ახსოვს ერთი უცნაური დეტალი: „თურქანი ძალიან ბევრ მაგარ შავ ჩაის სვამდა. თვალის უპეები სულ ჩაშავებული ჰქონდა. ხშირად მთხოვდა „შავ შოკოლადს“ - ასე მორფინს ეძახიან, არა?“
წყვილი ერთმანეთს ენათესავებოდა.
ქმარი ცოლს ბიძაშვილს ერგებოდა მამის მხრიდან. მათ საკუთარი სახლი ჰქონდათ, მაგრამ ეზოს იყოფდნენ დედამთილან ერთად, რომელიც იქვე, თავის სახლში ცხოვრობდა.
ქმარი პერიოდულად რუსეთში დადიოდა უკეთესი შემოსავლის მისაღებად. ის სახლების რემონტზე მუშაობდა. ბოლოს, როცა რუსეთში წავიდა, იქ შვიდ თვეს დარჩა. შინ დაბრუნებიდან ათი დღის შემდეგ კი ცოლმა მოკლა.
სვეტას თქმით, ჩვეულებრივი საღამო იყო. მაგიდის გარშემო ისხდნენ და სახლის საქმეებზე მსჯელობდნენ, ფიქრობდნენ ერთ-ერთი მათი სახლის რემონტის დაწყებაზე.
რუსლანისა და თურქანის სახლი. ახლა იქ აღარავინ აღარ ცხოვრობს.
წყვილს სამი შვილი ჰყავდა, 6 წლის გოგონა და ორი ვაჟი - 4 და 2 წლის ბიჭები. მამის მკვლელობას ორი ბავშვი შეესწრო.
ერთ-ერთი მათგანი იმდენად ახლოს იდგა, რომ მამის სისხლი შეეშხეფა. სულ პატარა ბავშვი საბნის ქვეშ დაიმალა და შეშინებული ტუჩებს იკვნეტდა. ბავშვმა ერთადერთი რამ თქვა: „დედამ მამა სცემა“.
როცა ქმარი მოკლა, თურქანი დეიდამისის, ინდირას სახლისკენ გაიქცა. დეიდა იხსენებს, რომ თურქანი თავზარდაცემული ჩანდა, შოკირებული იყო და ხმას ვერ იღებდა. „სხვა გზა არ ჰქონდა, ჩვენს სახლში უნდა გამოქცეულიყო, - აღნიშნა დეიდამ, - საწყალი გოგო. ჩემმა ქმარმა დამამშვიდებლები უყიდა, პოლიცია მოვიდა მერე და წაიყვანეს. მას შემდეგ თურქანთან დაკავშირება შეუძლებელი გახდა“.
რუსლანის დედა, მამა, ბიძაშვილი და დეიდა სამზარეულოში სხედან.
მსხვერპლის ოჯახი ყველაფერს თურქანის მშობლებს აბრალებს. დედისა და ბიძაშვილის თქმით, თურქანის ოჯახს ფულისა და მათი სახლის ინტერესი ჰქონდა.
გარდაცვლილის დედა აღიარებს, რომ ოჯახებს შორის ყოველთვის დაძაბული ურთიერთობა იყო.
რა ბედი ეწევათ შვილებს?
ნათესავებმა შენიშნეს, რომ უფროსი ბავშვი იშვიათად დადის საბავშვო ბაღში. სამივე ბავშვი დღეს ბებიის, გარდაცვლილი მამის დედის სახლში ცხოვრობს.
იურისტი თამარა გურჩიანი ამბობს, რომ სახელმწიფო ვალდებულია, ბავშვებზე იზრუნოს და ისინი დაიცვას 18 წლამდე.
რუსთავის საქალაქო სასამართლოში, 5 აპრილს ორ ოჯახს შორის კონფლიქტი არ მომხდარა, მსხვერპლის ოჯახის წევრებს სასამართლო დარბაზში შესვლის უფლება არც მისცეს.
საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის მიხედვით, თურქან კარიმოვას 8-დან 15 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ელის. როგორც რუსთავის სასამართლოს პროკურორი იან მამულაშვილი აცხადებს, საქმეში შემავალი ყველა ტიპის ინფორმაცია დახურულია მოწმეთა დაცვის მიზნით.

Wife's Motive For Killing Husband Unknown
Karimov with an axe. According to her interviews with the Azerbaijan news agency APA, she did it to protect her children and herself.
Neighbors were not eager to comment about the incident, but generally they said they never heard about any problems within that family.
Those who talked said that they are shocked and would never expect such an act from Turkan.
The victim’s mother, Sveta Karimova, talked about the relationships in the family and what she saw on the fatal day.
She said during the seven years she lived with the couple, her daughter-in-law was very calm, never behaved badly and never complained.
“She was a little bit of strange girl, but it is just her character, Sveta said. "She never had problems with my son. If they had, we would have known it."
Sveta does remember one unusual detail: "Turkan was drinking too much dark black tea. There were black rings under her eyes. She was asking me about 'dark chocolate'; that’s a name for morphine, isn’t it?”
The couple were cousins. The husband was the son of the wife's uncle on her father side. They lived a house of their own but shared a yard with the victim's mother who lived in her own house.
The victim periodically went to Russia for better income. He was repairing houses. On his last trip he stayed in Russia for seven months.
He came home 10 days before he was killed.
Sveta says it was an ordinary evening. They were just sitting around the table and discussing family issues such as making repairs to one of the houses.
The couple had three children, a six-year-old daughter and two sons ages 4 and 2. Two of them witnessed their father's death. One was so close that some of his father's blood flew onto the child. The youngest ended up hiding under a blanket and biting her lip from fear.
The child said only: “Mother has beaten father.”
After she killed him, Turkan ran to her Aunt Indira's house. The aunt said Turnak was terrified, in shock, and couldn't say a word.
"She didn't have any option but to run to our home," our aunt said. "The poor girl. My husband bought sedatives for her. The police came and took her. After that we haven't been able to contact her."
The victim's family blames Turkan's family. According to his mother and a cousin, her family may have been interested in money and the couple's house. His mother admits there were always bad relationships between the family.
What about children?
Relatives noticed that the oldest child seldom goes to kindergarten. All three children are living with the victim's mother.
Lawyer Tamara Gurchiani says the state should take care of and protect the children until they are 18.
“There is one interesting NGO which is called Children of Georgia. They work with these kids and I have met many talented kids. But they haven’t any idea what is going to happen in their life.”
The lawyer says staying with a grandparent is the best solution.
At a Rustavi City Court hearing on April 5, there was an argument between the two families, and the victim's family wasn't allowed to enter the courtroom.
According to the Criminal Code of Georgia, Turkan Karimova can be jailed for 8-15 years. As the Prosecutor at Rustavi Court Prosecutor Ian Mamulashvili says all case information is secret to protect the security of witnesses.